Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: Mieszkańcy osiedla "Rejowiecka" chcą obniżki opłaty "śmieciowej"

KS
KS
Na piątkowym zebraniu w Szkole Podstawowej nr 3 w Chełmie pojawiło się sporo mieszkańców osiedla „Rejowiecka”. Każdy z nich chciał wyjaśnień, dlaczego opłata śmieciowa jest tak wysoka.
Na piątkowym zebraniu w Szkole Podstawowej nr 3 w Chełmie pojawiło się sporo mieszkańców osiedla „Rejowiecka”. Każdy z nich chciał wyjaśnień, dlaczego opłata śmieciowa jest tak wysoka. KS
– Opłaty są takie wysokie, bo brakuje pieniędzy na nagrody i premie dla Was! – krzyczał jeden z mieszkańców os. „Rejowiecka”.

Na piątkowym zebraniu w Szkole Podstawowej nr 3 w Chełmie pojawiło się sporo mieszkańców osiedla „Rejowiecka”. Każdy z nich chciał wyjaśnień, dlaczego opłata śmieciowa jest tak wysoka. – Może warto pomyśleć nad tym, żeby wywozy śmieci odbywały się raz w miesiącu a nie 6 – mówił jeden z mieszkańców. – Mniej wyjazdów jest równoznaczne z tańszym kosztem funkcjonowania systemu.

Nikt z przybyłych nie krył swojego zdenerwowania. – Taką sobie władzę wybraliśmy i teraz musimy za to zapłacić – mówiła jedna z mieszkanek.

Podczas wystąpienia wiceprezydenta Józefa Górnego pojawiło się sporo pytań, każdy chciał wiedzieć ile ostatecznie przyjdzie mu zapłacić za śmieci. – Od tego, że Państwo mnie zakrzyczycie, rzeczywistość się nie zmieni – mówił do zebranych mieszkańców wiceprezydent Józef Górny.

– To jakaś paranoja, nowa pani dyrektor komórki ds. śmieci w urzędzie miasta odczytała nam uchwały. Na sali było sporo starszych osób, które nic nie zrozumiały z tego urzędowego języka. Czekaliśmy na wyjaśnienia i szczegóły a nie dostaliśmy nic poza tym, że trzeba płacić – mówił nam po zebraniu jeden z mieszkańców osiedla. – Miasto popełniło błąd, że nie przeprowadzono konsultacji z ludźmi, Chełm jest biednym miastem i wielu rodzin nie stać na tak wysokie opłaty.

Podczas zebrania nie obyło się do osobistych przytyków. Mieszkający na osiedlu „Rejowiecka” wiceprezydent Józef Górny usłyszał sporo słów krytyki. – Pan zarabia 10 tys. złotych i pan naśmieci za te 10 tys. rodziny w których dochody są niższe nie mają za co wyprodukować tyle śmieci – mówił jeden z mieszkańców. – Proszę bez osobistych wycieczek, bo każdy może tyle zarabiać – odpowiedział Górny.
– Nie wszyscy możemy być prezydentami – dobiegł głos z sali.

Józef Górny starał się również wyjaśnić mieszkańcom, że ich osiedle nie jest pomijane w inwestycjach przez chełmski magistrat. – Od 2007 roku do chwili obecnej na osiedlu „Rejowiecka” zrealizowano inwestycje na łączną kwotę ponad 11 milionów złotych. Niestety takich osiedli jak nasze jest kilka i to trzeba zrozumieć – mówił Górny.

– Dlaczego Chełm jest taki drogi? – dopytywał jeden z mieszkańców. – Obecnie coraz częściej jest tak, że emeryci utrzymują swoje rodziny. Płacić trzeba ale nie tyle. Może warto pomyśleć, żeby opłaty były naliczane od dochodów w danym domu? Panie prezydencie jest za drogo!

– Zrobiliście tu państwo drugą Japonię i udajecie, że wszystko jest świetnie. To osiedle zaczyna się zwijać – mówił radny Dariusz Grabczuk. – Proszę zobaczyć ile tu jest domów do sprzedania. Wszędzie rosną chaszcze i pokrzywy i chce pan bym głosował za budżetem?
– Panie radny Dariuszu przypominam panu, że nie głosował pan za żadną inwestycją, która była realizowana na tym osiedlu – dodał Górny.
– Nie głosowałem, bo nie było za czym głosować. Co roku zgłaszaliśmy około 10 postulatów z tego do realizacji przyjmowanych było około 3 – mówił Grabczuk.

Krytyka padła również w kierunku przewodniczącej rady osiedla - Danuty Dąbskiej

– Pani wystąpienie przed wyborami było piękne, a teraz nie wiemy nawet gdzie Pani ma siedzibę – mówiła jedna z mieszkanek.

– Dlaczego to zebranie odbywa się dziś a nie przed sesją? Na sesji pani nie zabrała głosu. Teraz w województwie mamy największe stawki za wodę i śmieci – mówił radny Zdzisław Szwed.

W odpowiedzi przewodnicząca rady osiedla rejowiecka odpowiedziała, że jest na każdej sesji i na każdej zabiera głos. – Proszę zobaczyć ilu innych przewodniczących rad osiedli jest obecnych na sesjach, prawie nikt i nikt nie zabiera głosu – mówiła Dąbska.

Przeanalizowaliśmy protokoły z obrad Sesji Rady Miasta Chełm od 28 grudnia 2012 roku. Wynika z nich, że przewodnicząca głos na sesjach zabiera, ale nie na każdej. Średnio zgłasza interpelacje co drugą sesję. Na sesjach są obecni również inni przewodniczący rad osiedli i oni również zabierają głos. Faktycznie Dąbska jest jedną z przewodniczących, która najczęściej zgłasza interpelacje. W większości dotyczą one ulicy Rejowieckiej.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto