Chełm. Miasto przegrało proces sądowy

Redakcja
zdjęcie ilustracyjne/archiwum naszemiasto
Fatum wisi nad Chełmem. Spółki miejskie przynoszą straty, a do tego miasto przegrało proces sądowy i ma zapłacić Towarzystwu Edukacyjnemu ponad 1 mln zł. - To trudna i smutna wiadomość dla Urzędu Miasta Chełm, a przede wszystkim budżetu miasta – komentuje Banaszek.

Miasto zostało w 2003 roku pozwane przez Chełmskie Towarzystwo Edukacyjne, które wynajmowało od miasta budynek przy ul. I Pułku Szwoleżerów 17 B. W okresie najmu Towarzystwo gruntownie rozbudowało obiekt i domagało się od miasta zwrotu poniesionych kosztów. Miasto zapłacić nie chciało i sprawa trafiła do sądu. Po dwóch latach procesu została zawarta ugoda i miasto zapłaciło Towarzystwu prawie 350 tys. zł.

Władze Chełma się zmieniały, a ChTE wciąż remontowało budynek.

- Zgodnie z treścią umowy Chełmskie Towarzystwo Edukacyjne zobowiązało się dokonać szeregu prac remontowo – inwestycyjnych, polegających na m.in. gruntownej rozbudowie budynku czy wybudowaniu dojazdu do niego. Prace powyższe zostały wykonane i nie były kwestionowane przez Miasto Chełm – tłumaczy Jakub Banaszek. - Po rozwiązaniu umowy najmu, w 2012 roku, Towarzystwo po raz kolejny zwróciło się do Miasta Chełm o pokrycie poniesionych nakładów.

W 2013 sprawa znów trafiła na wokandę, ponieważ miasto ponownie nie chciało opłacić kosztów remontu.

- Sąd uznał, że zapisy umowy, jak i późniejsze aneksy nie przewidywały sytuacji, że dokonane przez Towarzystwo nakłady będą bezpłatnym przysporzeniem dla Miasta Chełm, dlatego powinny być zwrócone w całości – mówi Jakub Banaszek, prezydent Chełma. - Miasto Chełm w trakcie trwania umowy nie sygnalizowało w żaden sposób braku swojej zgody na wykonanie nakładów, a nawet wyrażało taką zgodę w sposób dorozumiany wskutek przyjęcia po zakończeniu najmu obiektu wraz z nakładami i brakiem żądania ich usunięcia przez najemcę. Sąd wskazał również, że Miasto Chełm podjęło działania dotyczące sprzedaży nieruchomości, uwzględniając w cenie sprzedaży nakłady dokonane przez Chełmskie Towarzystwo Edukacyjne.

Jak podkreśla prezydent, nieruchomość została przez miasto w 2018 roku sprzedana za kwotę 2 609 840,00 zł.
10 kwietnia 2018 Sąd Okręgowy w Lublinie zasądził, iż Miasto Chełm musi zapłacić na rzecz Chełmskiego Towarzystwa Edukacyjnego Stowarzyszenie w Chełmie kwotę w wysokości 1129208,62 zł - w tym odsetki ustawowe w wysokości 414840,57 zł od 12 grudnia 2012 roku do dnia zapłaty oraz koszty sądowe w wysokości 8100,00 zł. Od wyroku Miasto złożyło apelację, którą Sąd Apelacyjny w Lublinie oddalił wyrokiem z dnia 6 czerwca 2019 roku. Oznacza to, iż Miasto Chełm zmuszone było zapłacić wspomnianą kwotę.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-25T14:29:00 02:00, Patriota:

Doradcy prezydenta zwolnijcie więcej ludzi pracy jak dotychczas będzie więcej kasy dla miasta brawo wy

?

P
Patriota

Doradcy prezydenta zwolnijcie więcej ludzi pracy jak dotychczas będzie więcej kasy dla miasta brawo wy

123

Takich mieliśmy i mamy specjalistów do rządzenia. Każdy po 3 fakultety, a tabliczki mnożenia nie umie.

G
Gość

Fisz w końcu trafi za kratki za te wszystkie przekręty i kombinacje, które skutkują niekorzystnie dla miasta? Czas najwyższy bo coraz więcej "kwiatków" wychodzi.

Dodaj ogłoszenie