Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Jest szansa na uruchomienie roweru miejskiego jeszcze w te wakacje

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w te wakacje w Chełmie uruchomiony zostanie system roweru miejskiego. Do dyspozycji chełmian będzie 180 rowerów.

Na ogłoszony przez miasto przetarg wpłynęły dwie oferty z warszawskich firm. Jedna z nich opiewa na kwotę 1 493 945,70 zł, z kolei druga na 1 708 048,11 zł. Decydującą rolę w ich wyborze ma odgrywać cena - 60 proc., a także gwarancja, oszacowana na 40 proc.

- Oferty zostaną wybrane przypuszczalnie z początkiem marca tego roku. Po podpisaniu umowy system ma powstać i zostać dostarczony w ciągu 45 dni - informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

System ma posiadać 17 stacji, z czego 14 ma być zlokalizowanych w Chełmie, 2 na terenie gminy Chełm, a jedna na terenie gminy Kamień. Stacje rowerowe zorganizowane zostaną m.in. przy restauracji McDonald 's, przy Chełmskim Parku Wodnym, w pobliżu placu dworcowego PKP Chełm Główny, ul. Lwowskiej, Al. Armii Krajowej (busy), ul. Wirskiego (łącznik z ul. Lwowską), Al. 3-go Maja, ul. Wojsławickiej, ul. Hrubieszowskiej, ul. Wołyńskiej, w pobliżu Placu Gdańskiego, nad zalewem Żółtańce, w Janowie koło Chełma, czy też na ul. Diamentowej w Kamieniu.

Całość ma liczyć 180 rowerów, w tym 10 rezerwowych. W zamówieniu przewidziano różne rodzaje dostępnych jednośladów, takich jak rowery cargo, których ma być 10, z czego po 1 w gminie Chełm i Kamień, czy też 5 rowerów tandem. Ponadto ma być15 jednośladów z fotelikiem dziecięcym, a resztę mają stanowić podstawowe rowery z koszykiem.

Rowery cargo mają mieć minimalną ładowność skrzyni na poziomie 80 kg, a ich maksymalna ładowność nie może przekroczyć 100 kg. Mają być także trójkołowe.

Rowery z fotelikami będą mogły zabrać dzieci o wadze maksymalnej 22 kilogramy. Zwykłe rowery nie mogą ważyć więcej niż 25 kilogramów, a każdy z nich będzie miał także zamontowany uchwyt na telefon. Wszystkie jednoślady muszą być fabrycznie nowe, posiadać GPS, a także blokadę umożliwiającą odstawianie roweru obok stacji.

Każda ze stacji ma pomieścić 15 jednośladów i ma mieć możliwość parkowania w nich rowerów specjalnych.

Wykonawca jest też zobowiązany do stworzenia strony internetowej i aplikacji mobilnej, które będą umożliwiały rejestrację i możliwość wypożyczenia roweru. Dodatkowo ma powstać także biuro obsługi klienta. Zarówno strona, jak i aplikacja mają być wykonane w języku polskim, angielskim i rosyjskim.

- Nie mogę już doczekać się realizacji tego projektu. Lubię aktywny wypoczynek i w lecie czesto jeżdżę rowerem. Niestety mój rower jest już bardzo wysłużony, a na kupno nowego obecnie mnie nie stać. W Chełmie jest kilka ładnych ścieżek rowerowych, jedna z nich prowadzi nad zalew Żółtańce, więc można bezpiecznie jeździć z całą rodziną - mówi pani Ewelina z Chełma.

Rower miejski to realizacja szerszego programu „Budowy niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która ciągnie się od kilku lat. Pomysł pojawił się jeszcze podczas kadencji prezydent Agaty Fisz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto