Chełm. Jednym procentem można wesprzeć działalność hospicjum

Redakcja
materiał hospicjum
Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego ma status organizacji pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, 1 procent swojego podatku można przekazać właśnie chełmskiemu stowarzyszeniu. Wszystkim, którzy się na to zdecydują stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT.

Do końca kwietnia w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-18.00, w siedzibie biura stowarzyszenia (ul. Lwowska 12/4, II piętro, wejście od pl. Kupieckiego), na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi każdemu, kto zdecyduje się na przekazanie 1% chełmskiemu hospicjum lub tez innej organizacji pożytku publicznego.

W tym roku w akcję włączyło się także Biuro Poselskie Poseł Anny Dąbrowskiej- Banaszek Również w każdy poniedziałek w godz. 13.00-16.00 w siedzibie biura przy ul. Lwowskiej 12 A – I piętro na podatników będzie oczekiwała kolejna księgowa, która pomoże wypełnić roczne zeznanie podatkowe w zamian za przekazanie 1 % na rzecz naszego Hospicjum im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego.

- Zapraszamy również emerytów i rencistów. Otrzymują oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS. To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej – mówi Maria Koguciuk księgowa. – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1% podatku na cele organizacji pożytku publicznego musi się jednak samodzielnie rozliczyć z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1% właśnie chełmskiemu hospicjum, bądź tez innej organizacji pożytku publicznego, wyręczymy go w tym.

Tych, którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT hospicjum zachęca do przekazania mu 1 procent podatku. Aby to zrobić wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie i nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na co zostaną przeznaczone przekazane pieniądze? Pozwolą jeszcze bardziej skutecznie pomagać od strony medycznej podopiecznym. Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum.

- Naszym celem jest niesienie pomocy chorym, znajdującym się w terminalnej fazie choroby - głównie nowotworowej i chorym przewlekle - oraz ich rodzinom. Obecnie w domach opiekujemy się 25 chorymi. Za pozyskane w ostatnim roku z 1 % pieniądze, kupiliśmy różne artykuły medyczne a także bardzo potrzebny sprzęt: łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z naszej wypożyczalni udostępniamy bezpłatnie chorym. Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie – mówi prezes Tadeusz Boniecki. - Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nie płaci.

W ubiegłym roku z tego tytułu na konto Hospicjum Domowego ks. Malinowskiego trafiło prawie 115 tysięcy złotych. W tym roku środki uzyskane z 1% Stowarzyszenie zamierza w części przeznaczyć też na prace przygotowawcze związane z budową w Nowinach k. Chełma kompleksu budynków Domu Hospicjum Stacjonarnego, Domu Opieki Długoterminowej i Domu Opieki Wyręczającej. Będzie ono uzupełnieniem funkcjonującego już jedenasty rok Hospicjum Domowego im. Ks. kan. K. Malinowskiego.

- W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze takiej placówki. Jest bardzo potrzebna, społeczeństwo się starzeje, przybywa osób z chorobami nowotworowymi. Coraz częściej zdarza się, że rodzina z różnych powodów nie jest w stanie w domu opiekować się samodzielnie ciężko chorą osobą. Dlatego aby zapewnić choremu godne życie, potrzebne jest stacjonarne hospicjum z pełną i fachową kadrą medyczną – dodaje Boniecki. - Jako Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego, nie jesteśmy w stanie sami podołać finansowo tak dużej inwestycji. Dlatego też prosimy wszystkich o wsparcie, choćby poprzez przekazanie tzw. jednego procenta. Niech ten planowany przez nas dom opieki hospicyjnej wraz z obiektami towarzyszącymi będzie także darem i pamiątką wszystkich Chełmian na 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Przekazanie 1% podatku może być taką cegiełką od serca przybliżającą drogę do realizacji tego niezbędnego społecznie dzieła. W tym roku chcemy zlecić przygotowanie projektu architektonicznego tych obiektów, uzyskać stosowne pozwolenia budowlane oraz przeprowadzić prace inżynieryjne na samej działce.

Przekazanie 1% ofiarodawców nie kosztuje zupełnie nic. Po prostu kwota odpowiadająca 1 procentowi podatku, zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego.

Podatek od psa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie