Chełm. Jednym procentem można wesprzeć działalność hospicjum

Redakcja
materiał hospicjum
Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego ma status organizacji pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, 1 procent swojego podatku można przekazać właśnie chełmskiemu stowarzyszeniu. Wszystkim, którzy się na to zdecydują stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT.

Do końca kwietnia w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-18.00, w siedzibie biura stowarzyszenia (ul. Lwowska 12/4, II piętro, wejście od pl. Kupieckiego), na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi każdemu, kto zdecyduje się na przekazanie 1% chełmskiemu hospicjum lub tez innej organizacji pożytku publicznego.

W tym roku w akcję włączyło się także Biuro Poselskie Poseł Anny Dąbrowskiej- Banaszek Również w każdy poniedziałek w godz. 13.00-16.00 w siedzibie biura przy ul. Lwowskiej 12 A – I piętro na podatników będzie oczekiwała kolejna księgowa, która pomoże wypełnić roczne zeznanie podatkowe w zamian za przekazanie 1 % na rzecz naszego Hospicjum im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego.

- Zapraszamy również emerytów i rencistów. Otrzymują oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS. To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej – mówi Maria Koguciuk księgowa. – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1% podatku na cele organizacji pożytku publicznego musi się jednak samodzielnie rozliczyć z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1% właśnie chełmskiemu hospicjum, bądź tez innej organizacji pożytku publicznego, wyręczymy go w tym.

Tych, którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT hospicjum zachęca do przekazania mu 1 procent podatku. Aby to zrobić wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie i nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na co zostaną przeznaczone przekazane pieniądze? Pozwolą jeszcze bardziej skutecznie pomagać od strony medycznej podopiecznym. Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum.

- Naszym celem jest niesienie pomocy chorym, znajdującym się w terminalnej fazie choroby - głównie nowotworowej i chorym przewlekle - oraz ich rodzinom. Obecnie w domach opiekujemy się 25 chorymi. Za pozyskane w ostatnim roku z 1 % pieniądze, kupiliśmy różne artykuły medyczne a także bardzo potrzebny sprzęt: łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z naszej wypożyczalni udostępniamy bezpłatnie chorym. Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie – mówi prezes Tadeusz Boniecki. - Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nie płaci.

W ubiegłym roku z tego tytułu na konto Hospicjum Domowego ks. Malinowskiego trafiło prawie 115 tysięcy złotych. W tym roku środki uzyskane z 1% Stowarzyszenie zamierza w części przeznaczyć też na prace przygotowawcze związane z budową w Nowinach k. Chełma kompleksu budynków Domu Hospicjum Stacjonarnego, Domu Opieki Długoterminowej i Domu Opieki Wyręczającej. Będzie ono uzupełnieniem funkcjonującego już jedenasty rok Hospicjum Domowego im. Ks. kan. K. Malinowskiego.

- W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze takiej placówki. Jest bardzo potrzebna, społeczeństwo się starzeje, przybywa osób z chorobami nowotworowymi. Coraz częściej zdarza się, że rodzina z różnych powodów nie jest w stanie w domu opiekować się samodzielnie ciężko chorą osobą. Dlatego aby zapewnić choremu godne życie, potrzebne jest stacjonarne hospicjum z pełną i fachową kadrą medyczną – dodaje Boniecki. - Jako Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego, nie jesteśmy w stanie sami podołać finansowo tak dużej inwestycji. Dlatego też prosimy wszystkich o wsparcie, choćby poprzez przekazanie tzw. jednego procenta. Niech ten planowany przez nas dom opieki hospicyjnej wraz z obiektami towarzyszącymi będzie także darem i pamiątką wszystkich Chełmian na 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Przekazanie 1% podatku może być taką cegiełką od serca przybliżającą drogę do realizacji tego niezbędnego społecznie dzieła. W tym roku chcemy zlecić przygotowanie projektu architektonicznego tych obiektów, uzyskać stosowne pozwolenia budowlane oraz przeprowadzić prace inżynieryjne na samej działce.

Przekazanie 1% ofiarodawców nie kosztuje zupełnie nic. Po prostu kwota odpowiadająca 1 procentowi podatku, zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie