Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Forum Gospodarcze Polska - Ukraina (ZDJĘCIA)

Jolanta Masiewicz
Fot. Jolanta Masiewicz
Pierwsze Forum Gospodarcze Polska - Ukraina zorganizowane przez Lubelski Klub Biznesu i Urząd Miasta Chełm, odbyło się 21 listopada w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Forum poświęcone było najważniejszym aspektom współpracy polsko – ukraińskiej w obszarze gospodarczym i społecznym.

Przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, nauki oraz organizacji biznesowych z Polski i Ukrainy dyskutowali o współpracy gospodarczej, problemach na granicy, polityce migracyjnej, transporcie i infrastrukturze oraz roli mediów w kreowaniu współczesnej współpracy transgranicznej.

Jednym z założeń konferencji było przedstawienie dostępnych mechanizmów wsparcia, a także nawiązanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i przedstawicielami jednostek samorządowych z Polski i Ukrainy. Istotnym celem jest pobudzanie inicjatyw i przedsięwzięć służących aktywizacji gospodarczej Polski Wschodniej.
W trakcie trwania Forum przedstawiona została strategia transgranicznego marketingu gospodarczego

Województwa Lubelskiego oraz informacje o dostępnych programach pomocowych i finansowych instrumentach wspierających współpracę polsko – ukraińską.

- Na wspólne projekty w sumie mamy do dyspozycji ponad 182 mln euro. Są także pieniądze z marketingu gospodarczego, skierowane przede wszystkim dla przedsiębiorców - podkreślił Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

O współpracy transgranicznej w aspekcie gospodarczym mówił Wasyl Pawluk konsul generalny Ukrainy w Polsce.

- Najgorszym problemem jest granica, która utrudnia kontakty między naszymi przedsiębiorcami. Kolejki na granicy to skutek braku dobrego wyposażenia po obu stronach. Odprawa powinna być szybka i sprawna - mówił konsul Wasyl Pawluk.

Forum składało się z 5 dyskusji panelowych. W panelu dotyczącym współpracy gospodarczej, którego moderatorem był Stanisław Adamiak konsul honorowy Ukrainy w Chełmie, zwracano uwagę na główne problemy, oczekiwania i kierunki współpracy gospodarczej między Polska a Ukrainą. Jak się okazuje współpraca rozwija się coraz lepiej. Polscy przedsiębiorcy z nadzieją patrzą na odbudowującą się ukraińską gospodarkę.

W tym roku polsko-ukraińska wymiana handlowa powinna osiągnąć rekordowy poziom - 26, a nawet 27 miliardów złotych. Rynek powoli odbudowuje się po załamaniu, spowodowanym przez konflikt Ukrainy z Rosją. Jednak nadal jest jeszcze dużo do zrobienia. Istotny temat skutecznego i bezpiecznego rozliczenia transakcji handlowych między Polską a Ukrainą przedstawił też Karol Jakubaszek, naczelnik Wydziału Departamentu Finansowania Handlu Zagranicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego Oddział w Lublinie.

Ważny dla obu stron był temat ruchu granicznego oraz współpracy transgranicznej poruszony został w panelu” Granica łączy czy dzieli?” Udział w debacie wzięli przedstawiciele polskiej i ukraińskiej Straży Granicznej oraz Służb Celnych.

- Obecnie przejście graniczne w Dorohusku generuje 47 procent natężenia całego ruchu towarowego pomiędzy Polską a Ukrainą. Infrastruktura tego przejścia nie jest do tego przystosowana i będzie przebudowywana. Jest więc szansa na poprawę obecnej sytuacji. Nadal problem stanowią braki kadrowe w Straży Granicznej oraz Służbie Celnej. Planowany nabór obejmie 80-90 etatów właśnie z przeznaczeniem do Dorohuska. W tej chwili odprawiamy około 400-500 ciężarówek na dobę, a liczba optymalna to 800. Wówczas nie byłoby kolejek - mówił Andrzej Halicki zastępca dyrektora z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Dla szybkiego rozwoju i inwestycji potrzebna jest bardzo dobra infrastruktura, dlatego informacje z tego zakresu zostały przedstawione i przedyskutowane podczas panelu „Transport i infrastruktura”.

- Chełmskiej podstrefie ekonomicznej przybyło 10 hektarów i przedsiębiorców lokujących tutaj swoje firmy. Chełm chce jak najlepiej wykorzystać swój potencjał i przygraniczne położenie. – mówił Józef Górny pierwszy zastępca Prezydenta Miasta Chełm.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w przyszłym roku ma zostać uruchomione wąskotorowe połączenie Warszawa-Lublin-Lwów. Od czerwca po szerokim torze kursuje szynobus z Chełma do Kowla. To oraz ruch bezwizowy ułatwia Ukraińcom pracę w Polsce.

Podczas panelu „ Polityka migracyjna i jej wpływ na rozwój gospodarczy” prowadzonym przez dr Michała Gołosia rektora Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie dyskusja skoncentrowała się na współpracy polsko - ukraińskiej w kontekście rynku pracy oraz szkolnictwa wyższego. Około 60 procent migrantów to osoby młode w wieku 20-40 lat. Wielu z nich uczy się w polskich uczelniach, w tym również w chełmskich. Uczestnicy forum mieli też okazję dowiedzieć się więcej o działalności Transgranicznego Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej w Chełmie.

Ponieważ ważną rolę w kreowaniu wizerunku biznesu i tworzeniu klimatu do współpracy odgrywają kanały komunikacyjne, dlatego też do debaty zaproszono przedstawicieli polskich i ukraińskich mediów. Spotkali się oni podczas panelu „ Media w kreowaniu współczesnej współpracy transgranicznej”.

Niewątpliwie Forum Gospodarcze Polska – Ukraina w Chełmie stanowiło inspirującą debatę na ważne i aktualne dla naszego regionu tematy i było okazją do dyskusji i wymiany kontaktów. Organizatorzy nie mają wątpliwości, że takie wydarzenie jest potrzebne i powinno być cykliczne, dlatego zapowiadają kolejną edycję.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto