Chełm: Dwa tygodnie z kulturą chrześcijańską

JM
W niedzielę 13 maja rozpoczęły się w Chełmie Dni Kultury Chrześcijańskiej, które już po raz dziewiąty organizuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oddział w Chełmie. Impreza trwać będzie do 27 maja.

Wtóruje jej myśl duchowego rozwoju oraz integracja pokoleń. Jak co roku odwiedzą Chełm znane i cenione osobistości ze świata kultury m.in.: Artur Barciś, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Ziemiec, Mirosław Ikonowicz, Magdalena Piekorz, Igor Strojecki, Rafał Ziemkiewicz, Dominik Włoch, Krzysztof Skok, Piotr Kuryło. Gościem specjalnym będzie ks. bp Ryszard Karpiński.

W ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej zorganizowane będą wystawy, wykłady, koncerty, projekcje filmowe oraz spotkania z ciekawymi gośćmi, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami.

- Zapraszanie wspaniałych osobowości dających swym życiem świadectwo wiary w wyższe wartości stało się niewątpliwie tradycją tejże imprezy. Głównym zamierzeniem organizatorów przedsięwzięcia jest wskazanie osobom szukającym celów życiowych, w tym młodzieży godnych do naśladowania wzorców. Jest to jedna z alternatyw dla naszego współczesnego człowieczeństwa i kultury medialnej- mówi Tadeusz Boniecki, prezes Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie.

Gościem specjalnym w tym roku będzie Artur Barciś. To ceniony aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser. Obecnie oglądamy go w serialu „Ranczo”, gdzie gra rolę Czerepacha. Spotkanie z wybitnym reżyserem i scenarzystą Krzysztofem Zanussim niewątpliwie przyczyni się do poszerzenia wiedzy medialnej młodych ludzi oraz pokaże jakich należy dokonywać wyborów życiowych. Wygłosi on wykład pt.: „Rola autorytetów we współczesnym świecie”. Z kolei Krzysztof Ziemiec to znany polski dziennikarz prowadzący Wiadomości w TVP 1. Za swoją barwną osobowość w 2011 roku został laureatem Telekamery. Swoją obecnością zaszczyci nas także Magdalena Piekorz - reżyser i scenarzystka filmowa i teatralna, doktor sztuki filmowej. Ciekawym gościem będzie także Rafał Ziemkiewicz – pisarz i dziennikarz gazety „Rzeczpospolita” i „Uważam Rze”, który przybliży nam współczesną kulturę chrześcijańską oraz problemy z nia związane. Natomiast Henryk Radej, chełmski literat zaprezentuje swój najnowszy tom wierszy Fletnia i łuk na spotkaniu autorskim. W tym roku będziemy gościć niesamowitych podróżników, którzy opowiedzą nam o swoich wyprawach. Pochodzący z Gdańska Dominik Włoch ma wyjątkową pasję, pielgrzymuje pieszo do różnych miejsc nie tylko w Europie. Opowie nam o swoim pielgrzymowaniu, spróbuje ukazać działanie Boga w dzisiejszym świecie. Niezwykle ciekawą osobistością jest także Krzysztof Skok, który w 2008 roku wyruszył w samotną podróż rowerem z Sopotu do Pekinu. Podobną inicjatywę podjął Piotr Kuryło, który obiegł cały świat w intencji pokoju. Igor Strojecki, prawnuk Leona Barszczewskiego, opowie na spotkaniu o podróżach oraz badaniach swojego pradziadka. Za niesamowite zdjęcia został nagrodzony złotymi medalami na wystawach fotograficznych w Paryżu i w Warszawie. Wystawę będzie można podziwiać w ramach DKCh w Chełmie.

W programie Dni Kultury Chrześcijańskiej znajduje się cały wachlarz różnorodnych atrakcji.

Organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Przewidziany jest przegląd Twórczości Filmowej Magdaleny Piekorz. Nowym wydarzeniem w Chełmie będzie Mini Maraton Literacki Ryszarda Kapuścińskiego. Mieszkańcy Chełma będą mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach: literackich, genealogicznych, które mają na celu odkrywanie przez młodych własnej tożsamości oraz poznawanie historii rodziny. Niewątpliwą atrakcją będą warsztaty kulinarne prowadzone przez ks. bpa Ryszarda Karpińskiego z Lublina. Biskup osobiście będzie smażył placki ziemniaczane według własnej receptury. Opowie również o tym, jak owe placki smakowały Janowi Pawłowi II. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o pontyfikacie naszego papieża.

Cykl imprez w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej ma również integrować i pobudzać do działania środowiska lokalne, skupione wokół różnych struktur instytucjonalnych i społecznych, dając im możliwość prezentacji swego dorobku. Planowane spotkania adresowane są do każdego, kto pragnie choć na chwilę zatrzymać się w biegu codziennego życia, by przyjrzeć się swojemu wnętrzu. Impreza jest skierowana głównie do młodego pokolenia, jednak ze względu na jej program i otwarty charakter organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców Chełma do udziału w wydarzeniach. Wstęp na wszystkie imprezy związany z DKCh będzie bezpłatny. Imprezie patronują księża dziekani Dekanatów Chełmskich, Paweł Ciechan starosta powiatu chełmskiego Agata Fisz prezydent Chełma. Jolanta Masiewicz

IX Dni Kultury Chrześcijańskiej 2012 program:

poniedziałek, 14 maja
Dzień Ryszarda Kapuścińskiego

godz. 11:00
„Hombre Kapuściński” – promocja książki; wykład wygłosi Mirosław Ikonowicz, dziennikarz PAP
warsztaty dziennikarskie dla zainteresowanych poprowadzi Mirosław Ikonowicz – IV LO (ul. Św. Mikołaja)

wtorek, 15 maja
godz. 11:00
„Zaklinanie języka” – warsztaty poetyckie dla młodzieży realizuje
Henryk Radej, poeta i publicysta – I LO (ul. S. Czarnieckiego)
godz. 12:00
„Rola autorytetów we współczesnym świecie” – wykład reż. Krzysztofa Zanussiego – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)

środa, 16 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 12:00
„Arystokraci w nowej Rosji”, „ Labirynt”, „ Przybysze” , „Znaleźć,
zobaczyć, pochować”, „Dziewczyny z Szymanowa” – filmy dokumentalne – Chełmska Biblioteka Publiczna (ul. Partyzantów) – wstęp wolny

czwartek, 17 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 12:00
„Senność ” – projekcja filmu – ChBP (ul. Partyzantów) – wstęp wolny
godz. 12:00
„ Dla ducha i ciała – placki ziemniaczane księdza biskupa” – warsztaty
kulinarne – prowadzi ks. bp Ryszard Karpiński – ZSE i III LO (ul. Sienkiewicza)

piątek, 18 maja
Przegląd Filmów Magdaleny Piekorz
godz. 11:30
„Pręgi” – projekcja filmu – ChBP (ul. Partyzantów) – wstęp wolny
godz. 13:00
Spotkanie z reżyser Magdalena Piekorz – ChBP (ul. Partyzantów)

poniedziałek, 21 maja
godz. 11:00
„Aktorstwo – gwiazdowanie czy powołanie?” – spotkanie z aktorem Arturem Barcisiem – Zespół Wychowania i Pomocy Psychologicznej (ul. Trubakowska)
godz. 9:50
„Rowerem do Pekinu” – spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Skokiem z Gdańska – ZSO nr 8 (ul. Połaniecka )
godz. 17:30
„Rozmowy bez retuszu” – wywiad-rzeka z Arturem Barcisiem, promocja książki aktora i Marzanny Graff – ChBP (ul. Partyzantów)

wtorek, 22 maja
godz. 10:00
„Pielgrzym pokoju – pieszo do Asyżu” – spotkanie z podróżnikiem Dominikiem Włochem z Gdańska – IV LO (ul. Św. Mikołaja)
godz. 12:00
„Pielgrzym pokoju – pieszo do Asyżu” – spotkanie z podróżnikiem Dominikiem Włochem z Gdańska – ZSE i III LO (ul. H. Sienkiewicza)
godz. 12:00
„Rowerem do Ziemi Świętej” – spotkanie z podróżnikiem Krzysztofem Skokiem z Gdańska – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy 10)

środa, 23 maja
godz. 12:00
„Kultura chrześcijańska a współczesny postmodernizm” – wykład wygłosi Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze” – I LO (ul. S. Czarnieckiego)
godz. 17:30
„Fletnia i łuk” – najnowszy tom wierszy Henryka Radeja – spotkanie autorskie – (Dyskusyjny Klub Książki Chełmskiej Biblioteki Publicznej, ul. Partyzantów 40)

czwartek, 24 maja
godz. 12:30
Otwarcie wystawy „Leon Barszczewski (1849 -1910). Od Samarkandy do Siedlec” z udziałem Igora Strojeckiego, prawnuka L. Barszczewskiego – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 13:00
Gawęda na temat podróżnika i etnografa Leona Barszczewskiego – Igor Strojecki z Warszawy – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 17:00
Zlot miłośników twórczości Ryszarda Kapuścińskiego
Pawłów – „Kapumaniacy”
„Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller” – promocja książki i spotkanie z Markiem Millerem, dziennikarzem, twórcą Laboratorium Reportażu przy Uniwersytecie Warszawskim – ChBP (ul. Partyzantów)

piątek, 25 maja
godz. 10.30
„Odkrywamy rodzinne korzenie” – warsztaty genealogiczne prowadzi Igor Strojecki z Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego – ZSO nr 6 (ul. Powstańców Warszawy)
godz. 18:00
Wystawa „ XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego” – spotkanie z Igorem Strojeckim, dziennikarzem i genealogiem, prawnukiem L. Barszczewskiego – Galeria Ryszarda Karczmarskiego (ul. Lwowska 24)
godz. 18:00
Msza św. w intencji uczestników DKCh połączona z koncertem chórów – Kościół p.w. Rozesłania św. Apostołów (ul. Lubelska)
niedziela, 27 maja
godz. 11:00
„Pieszo dla pokoju” – spotkanie z podróżnikiem Piotrem Kuryło z Augustowa, który samotnie obiegł ziemię w intencji pokoju – I LO (ul. S. Czarnieckiego


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3