Chełm. Cztery miejskie spółki na plusie, trzy jeszcze na minusie

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Miasto opublikowało raport o kondycji podległych chełmskich spółek. Po trzech kwartałach 2020 roku cztery z nich zanotowały bardzo dobre wyniki, poprawiając ubiegłoroczne rezultaty. Na minusie są jeszcze trzy miejskie spółki.

Najlepsze wyniki notuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie, którego wynik za III kwartał 2020 r. wyniósł prawie 4 miliony złotych.
Zdaniem władz miasta uzyskany efekt synergii po połączeniu MPGK ze spółką PGO przełożył się na wymierne korzyści i poprawę kondycji Spółki, przede wszystkim poprzez minimalizację kosztów i optymalne wykorzystanie potencjału połączonych firm. Przedsiębiorstwo zoptymalizowało również koszty związane z modelem zarządzania Spółki. MPGK terminowo reguluje wszystkie zobowiązania finansowe, zmniejszając przy tym zobowiązania kredytowo – pożyczkowe. Spółka ma w planach również wiele ciekawych przedsięwzięć. Mowa m.in. o miejskiej stacji paliw, produkcji wody butelkowanej czy budowie farmy fotowoltaicznej.

Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych, w przypadku którego cały czas prowadzone jest postępowanie sanacyjne, stratę w wysokości - 658 tys. zł w 2018 r. zamieniło w III kwartale 2019 r. na zysk w kwocie 1 176 tys. zł. Po trzecim kwartale 2020 r. średniomiesięczne przychody netto ze sprzedaży wynosiły 649 117,91 zł przy średniomiesięcznych przychodach za 2019 r. na poziomie 612 471,16 zł. W 2020 r. istotnie zmniejszyły się koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi. Na koniec 3 kw. 2020 r. średniomiesięczne zużycie materiałów i energii było niższe o 10 029,75 zł w stosunku do średniomiesięcznego zużycia w roku 2019. Spółka nie zaciągała również kredytów i pożyczek, nie przekazywała też darowizn. Działania mające na celu optymalizację kosztów oraz utrzymanie adekwatnego poziomu przychodów pozwoliło na wygenerowanie nadwyżki na podstawowej działalności w kwocie 1 331 921, 44 zł.

Jak wygląda wynik finansowy Chełmskich Linii Autobusowych Spółka z o. o.?
W porównaniu z rokiem 2018 uległ on poprawie o ponad 1,5 mln złotych. W maju, czerwcu i lipcu br. Spółka korzystała z Tarczy Antykryzysowej związanej z Covid-19 i otrzymała od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie refundację kosztów wynagrodzeń pracowników w łącznej kwocie 323 644,53 zł. Ponadto, w tym okresie wzrost przychodów nastąpił w pozycji dotacje – otrzymana rekompensata kosztów była wyższa o 156 160, 64 zł, od tej otrzymanej w analogicznym okresie roku 2019. Na poziomie kosztów działalności operacyjnej Spółka do końca III kw. 2020 roku odnotowała spadek o 1 342 054,25 zł w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Oszczędności wystąpiły z tytułu zakupu oleju napędowego. Spadek był spowodowany m.in. ograniczeniem rozkładu jazdy w czasie pandemii koronawirusa oraz spadkiem cen paliw.

Chełmskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. utrzymuje stabilną sytuację finansową z roku na rok powiększając swój zysk. W porównaniu do III kwartału 2018 r. wynik uległ poprawie o 32 tys. zł. Wszystkie zobowiązania długo i krótkoterminowe regulowane są na bieżąco.

Nadal na minusie jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chociaż istotnie poprawiło swój wynik finansowy z – 2,4 za III kw. 2019 do - 1,3 mln zł za III. kw 2020. Stało tak się z dwóch powodów. Po pierwsze - spadło zużycie węgla ze względu na wyższą średnią temperaturę w miesiącach okresu grzewczego. Po drugie - ze względu na korzystniejsze umowy z dostawcami zanotowano spadek kosztów zakupu węgla o 10%. Stałym problemem Spółki są wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, które od kilku lat nieprzerwanie wzrastają.

Plan naprawczy realizowany jest w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych.
W III kwartale 2020 roku MPRD zanotowało przychody z podstawowej działalności z operacyjnej w kwocie 2.321.896,04 zł, realizując m.in. zadania tj. zimowe utrzymanie ulic miasta, letnie utrzymanie ulic, utrzymanie zieleni i zadrzewień. W tym czasie spółka realizowała roboty i usługi pozyskane w latach ubiegłych, dotyczące odbudowy nawierzchni po awariach wodociągowych na podstawie umowy z MPGK oraz usługi wynajmu placów. Z tego tytułu uzyskała przychody w kwocie 198.546.18 zł. Rozpoczęto też realizację zadań związanych z utrzymaniem i remontami dróg, utrzymania zieleni i zadrzewień, a także oznakowania miasta. Podpisano również dwie umowy najmu, co przyniosło spółce 2.089.740,46 zł przychodu. W omawianym okresie Spółka poniosła koszty w łącznej wysokości 3.031.722,73 zł, w tym m.in. koszty działalności operacyjnej - 2.841.199.07 zł. Największe koszty Spółka ponosi, w związku z realizacją kosztów stałych. Działania Zarządu zmierzają do ich ograniczenia. W analogicznym okresie 2019 roku wynosiły one 295 tys. zł, natomiast obecnie 270 tys. zł. W spółce realizowany jest plan naprawczy oraz działania restrukturyzacyjne, które zdaniem władz miasta z pewnością wpłyną na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w przyszłości.

Nadal w słabej kondycji jest Chełmski Park Wodny.
Jak podkreślają władze miasta sytuacja Spółki jest specyficzna ze względu na pandemię koronawirusa, która znacząco ograniczyła jej działalność. W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym widoczny jest spadek przychodów ze sprzedaży. Obiekt był zamknięty od 13 marca do 5 czerwca tego roku, co miało znaczący wpływ na przychody z tytułu działalności sportowej, rekreacyjnej i rozrywkowej. Na przestrzeni marca i kwietnia ograniczona była również sprzedaż targowiskowa. Przedsiębiorstwo zanotowało natomiast wzrost przychodów operacyjnych w kwocie 714,9 tys. złotych, co przełożyło się na zmniejszenie straty z działalności gospodarczej. Strata na koniec III kwartału 2020 roku zmniejszyła się o kwotę 819 tys. złotych.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie