Chełm. Była kontrola, teraz dyrektor ChDK grozi odwołanie

Redakcja
archiwum/naszemiasto
Chełmski ratusz podjął decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do odwołania dyrektor Chełmskiego Domu Kultury - Małgorzaty Paździor-Król. Decyzja ta jest pokłosiem przeprowadzonej w październiku kontroli w ChDK, podczas której wyszło kilka nieprawidłowości.

Od 4 do 14 października, pracownicy biura kontroli w chełmskim ratuszu sprawdzali dokumentację Chełmskiego Domu Kultury. Kontrolerzy wzięli pod lupę realizację umów i porozumień oraz rozliczeń finansowych za reklamy emitowane w kinie Zorza i sali kinowej ChDK. Urzędnicy stwierdzili kilka nieprawidłowości.

Dyrekcja ChDK miała zawierać porozumienia o współpracy na usługi, które nie wynikają ze statutowej działalności domu kultury, a dokładnie dotyczące m.in. promowania miasta Chełm i regionu, choć nie była do tego przez samorząd upoważniona. Dyrektor miała też zawierać porozumienia, w których nie ma wskazanej wartości wzajemnie świadczonych usług, mimo, iż te usługi - reklamy, łatwo można było wycenić na podstawie cennika. Kontrola wykazała również, że dyrektor Małgorzata Paździor-Król miała nie przedkładać głównemu księgowemu zawieranych porozumień, przez co nie można było stwierdzić, czy umowy są zgodne z planem finansowym. Ostatnia z nieprawidłowości dotyczy nieustalenia należności pieniężnych przez Chełmski Dom Kultury z tytułu emisji reklam, w związku z zawarciem umów o współpracy.

Dyrektor ChDK tłumaczy, że inicjatywy promujące Chełm "stanowią jakoby obowiązek każdej jednostki budżetowej miasta niezależnie od jej charakteru”, a organizowane przez dom kultury miejskie imprezy to nic innego jak promocja miasta. Jeśli chodzi o oryginały dokumentów, które nie zostały przedstawione kontrolującym, dyrektor wyjaśnia, że zostały przełożone do innego segregatora. Dyrektor ChDK przyznaje, że nie prowadziła ewidencji emitowanych reklam, bo "nie zachodzi taka potrzeba".

Wyjaśnienia te jednak nie przekonały władz miasta i zdecydowano się podjąć decyzję o wszczęciu procedury zmierzającej do odwołania dyrektor Małgorzaty Paździor – Król.

- Decyzja ta podyktowana jest przede wszystkim nadszarpnięciem zaufania do dyrektora instytucji - tłumaczy wiceprezydent Daniel Domoradzki. - Procedura odwołania dyrektora domu kultury regulowana jest przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zgodnie z jej treścią istnieje konieczność zasięgnięcia opinii stowarzyszeń twórczych współpracujących z instytucją oraz opinii ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Zawiadomienie o ujawnionych okolicznościach wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych złożone zostanie do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.

Już wiadomo. Jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie