Chełm. Bezwykopowa renowacja kanałów sanitarnych z zastosowaniem nowoczesnej technologi. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Jesienią na ulice os. Działki wkroczyła ekipa wykonawcy w celu przeprowadzenia bezwykopowej renowacji kanałów sanitarnych w ulicach: Jagiellońska - Muzyki. Widok przemieszczających się pracowników ubranych w „kosmiczne” kombinezony wzbudzał duże zainteresowanie mieszkańców. Obecnie inwestycja dobiega końca, prace uliczne i związane z tym utrudnienia w ruchu zostały zakończone.

Inwestycja jest kolejnym etapem realizowanych długofalowych planów MPGK w zakresie modernizacji wyeksploatowanych kolektorów sanitarnych na terenie miasta, których celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i stanu technicznego infrastruktury sieciowej. Spółka MPGK każdego roku przeprowadza prace polegające na bezwykopowej renowacji kanałów sanitarnych o długości ok. 1500 mb.

- Wykonawcą robót przy ul. Jagiellońska - Muzyki w Chełmie była firma GSG Industria Sp. z o.o. ze Szczecina. Zakres zadania obejmuje wykonanie renowacji kolektorów o długości ok. 1 070 mb o średnicy od 200 do 250 mm z zastosowaniem nowoczesnej technologii rękawa utwardzanego promieniami UV. Koszt inwestycji to ok. 344 tys. zł brutto - informuje Miejskie Pzredsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie.

Na czym polega renowacja metodą bezwykopową?

Renowacja kanalizacji metodą bezwykopową polega na uszczelnieniu oraz wzmocnieniu istniejącego kanału przy wykorzystaniu tzw. rękawa z włókna szklanego, który zostaje wprowadzony do istniejącego kanału, a następnie utwardzony przy wykorzystaniu łańcucha świetlnego promieniami UV. Tak utwardzony rękaw dopasowuje się do istniejącego kanału tworząc w nim rurę utwardzaną na miejscu CIPP. Utwardzona rura zapewnia 100% szczelną powłokę oraz wzmacnia konstrukcję istniejącego kanału, przenosząc całkowite obciążenia gruntu, obciążenia hydrostatyczne oraz eksploatacyjne przy założeniu całkowitego zniszczenia istniejącego kanału.

Na realizację zadania spółka MPGK otrzymała pożyczkę ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii z przeprowadzonych prac oraz zdjęcia przedstawiające skutki zaniechania prac modernizacyjnych na kanałach sanitarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie