Od 12 listopada w lesie „Borek” będzie prowadzona wycinka drzew. Prace są kontynuacją tych, które prowadzono na początku roku i związane są tzw. Planem Urządzania Lasu. Na powierzchniach, na których są ścinane drzewa obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu.
- Będziemy wykonywać tzw. cięcia rębne oraz cięcia przedrębne w formie trzebieży późnych - tłumaczą leśnicy. - Głównym celem cięć rębnych, oprócz pozyskania drewna, jest przygotowanie powierzchni do odnowienia, a w konsekwencji przywrócenie w to miejsce drzewostanu zgodnego z panującymi warunkami przyrodniczo-siedliskowymi. Z kolei zabiegi trzebieży późnych polegają głównie na wycince drzew chorych, uszkodzonych, zagrażających bezpieczeństwu oraz tych o słabszej jakości technicznej. Efektem końcowym jest uzyskanie jak najzdrowszego i najlepszego jakościowo drzewostanu.
Podczas wycinki, strefa zagrożenia to odległość około 50 m od ścinanego drzewa. W lesie nie widać jednak dokładnie miejsca ścinki, w związku z czym, należy zachować szczególną ostrożność. Obszar prac oznakowano specjalnymi żółtymi tablicami z zakazem wstępu.
Planowane cięcia zostaną wykonane do końca grudnia 2019 roku.
Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano