Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Będzie plac poświęcony pamięci Szmula Zygielbojma i Polaków ratujących Żydów w czasie wojny

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Plac poświęcony pamięci Szmula Zygielbojma wraz z tablicami upamiętniającymi Polaków – Sprawiedliwi wśród Narodów Świata powstanie przy ul. A. Mickiewicza w Chełmie. Władze miasta ogłosiły przetarg na zagospodarowanie placu.

Lokalizacja nie jest przypadkowa, skwer znajduje się bowiem niedaleko kamienicy numer 9, w której żydowski aktywista mieszkał w Chełmie wraz z rodziną. Jedyny ślad po Zygielbojmie w naszym mieście to pamiątkowa tablica na elewacji tego budynku. Powstała w 2008 roku.

Skwer przy ul. A. Mickiewicza zostanie uporządkowany i zagospodarowany na nowo. Oprócz położenia nowej nawierzchni bitumicznej, wytyczone będą nowe alejki spacerowe, wyremontowana zostanie ściana budynku i muru ogrodzenia przyległego do placu. Na zieleńcu pojawią się nowe nasadzenia, ławki i śmietniki. Będzie też nowe oświetlenie i monitoring.

Na zrewitalizowanym skwerze ustawiona zostanie również ławeczka, na której "usiądzie" rzeźba przedstawiająca postać Szmula Zygielbojma. Na ścianie budynku przylegającego do placu powstanie z kolei mural tematyczny.

Historia Zygielbojma oraz jego rodziny jest nierozerwalnie związana z Ziemią Chełmską. Szmul zasiadał w Radzie Miejskiej Chełma wyłonionej w wyborach w 1919 r. Jako jeden z przywódców partii Bundu w Chełmie Szmul Zygielbojm zajmował się aktywnie działalnością charytatywną i oświatową.

Pełnił funkcję członka Rady Narodowej przy rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie. W trakcie swojej działalności informował świat o tragicznym losie polskich Żydów✡ pod niemiecką okupacją.
Szmul Zygielbojm zmarł 12 maja 1943 roku. Wobec klęski powstania w getcie warszawskim oraz na znak obojętności świata wobec zagłady Żydów popełnił samobójstwo. Swoją decyzję uzasadnił w liście pożegnalnym, adresowanym do prezydenta Władysława Raczkiewicza i premiera gen. Władysława Sikorskiego.

– Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem – napisał 11 maja 1943 roku Szmul Zygielbojm w liście pożegnalnym, dzień przed odebraniem sobie życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto