Chełm. Będą prowadzone dalsze prace konserwatorskie w chełmskiej bazylice. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Będą kontynuowane prace restauratorskie, budowlane i konserwatorskie w bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie. Miasto przekazało na ten cel 60 tys. złotych.

W ramach tych pieniędzy zostanie wykonany remont krypt, otworów wglądowych i odtworzenie wejścia do zakrystii północnej bazyliki, z obudową zejścia do krypt.

Przeprowadzone będą też dalsze badania architektonicznne, odkrywki na dwa okna widokowe w krypcie nr 4 pokazujące lico muru południowego cerkwi z XIII wieku, a także konserwacja kości, rekonstrukcja grobów szkieletowych kobiety i dziecka z XIII w. z konstrukcją okna widokowego dla turystów (w krypcie pod zakrystią północną.

Wykonane zostaną także odwierty i odkrywki dwóch nieznanych krypt zamurowanych w czasie II wojny światowej, przy południowym wejściu do krypt. Zostanie również wykonany sarkofag z kamienia dla pochowanych szczątków biskupów unickich, w tym biskupa Skarbka Porfiriusza Ważyńskiego.

Pochówki sprzed lat, wiele zabytków ciągle odkrywane na terenie bazyliki NNMP w Chełmie.

W 2020 r. na terenie chełmskiej bazyliki pw. Narodzenia NMP na tzw. górze chełmskiej, przeprowadzone zostały badania archeologiczne i roboty budowlane związane z realizacją projektu: „Kontynuowanie prac restauratorskich, budowlanych i konserwatorskich związanych z badaniami w kryptach Bazyliki oraz na odbudowę zniszczonego odcinka łączącego krypty z klasztorem”, dofinansowanego przez Urząd Miasta Chełm.

Jednym z etapów prac było odtworzenie fragmentu tunelu, łączącego kryptę nr 2 pod transeptem bazyliki z klasztorem Bazylianów, zniszczonego w wyniku budowy w początkach latach 80. XX w. kanalizacji deszczowej. Po odsłonięciu tunelu wyeksplorowano około 5 metrów długości tunelu, udrażniając korytarz do ścianki z cegieł, odcinającej tunel od piwnicy Klasztoru Bazylianów.

W czasie prac pozyskano liczne zabytki na złożu wtórnym: fragmenty ceramiki, kafle szkliwione, kawałki szkła witrażowego, cegły i płytki posadzkowe. Zabytki reprezentują przekrój chronologiczny od XIII do XX w.

W profilu północnym, na wschód od wspomnianego muru, znajdowało się skupisko przemieszanych kości ludzkich z cegłami. Natomiast na styku profilów południowego i wschodniego zidentyfikowano zniszczony trumienny grób szkieletowy, datowany na XIII w.

Miasto ma w planach wykorzystanie tunelu w celach turystycznych. Koncepcja zakłada odrestaurowanie tunelu i połączenie go z udostępnionymi do zwiedzania kryptami . W ten sposób odwiedzający mogliby rozpocząć swoją wycieczkę w kryptach i tunelem dostać się do budynku Klasztoru Bazylianów. Krypty pod bazyliką pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie to wyjątkowy zabytek w skali Europy. Zobaczymy tu zarówno fundamenty cerkwi katedralnej z XIII wieku wybudowanej przez króla Daniela Romanowicza, podziemne przejścia, jak i pochówki z różnych epok.

Krypty znajdujące się pod posadzką Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej po raz pierwszy zostały udostępnione dla zwiedzających w 2018 roku podczas konferencji „Góra Katedralna w Chełmie. Pomiędzy współczesnością, historią i archeologią”. Zobaczyć je można w naszej galerii.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie