Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Dialogu Kultur wartości blisko 13 mln złotych ma powstać na Górze Chełmskiej – projekt pozytywnie oceniony

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
UM Chełm
Projekt Centrum Dialogu Kultur na Górze Chełmskiej pozytywnie przeszedł weryfikację formalną i zakwalifikował się do kolejnego etapu konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego wartość sięga około 13 mln złotych. Projekt będzie wdrażany w partnerstwie z norweską instytucją kulturalną.

Miasto stara się o 85-procentowe dofinansowanie projektu budowy Centrum z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeśli pomyślnie przejdziemy także ocenę merytoryczną, zyskamy 85 proc. dofinansowania wartego prawie 13 milionów zł projektu - mówi Dominik Gil z Gabinetu Prezydenta Chełma.

Utworzenie Centrum ma być sposobem na poprawę zarządzania dziedzictwem kulturowym Chełma i bardziej efektywne wykorzystanie potencjału Góry Chełmskiej poprzez podkreślenie historycznej roli tego miejsca i konotacji z wieloma kulturami.

Góra Chełmska inaczej nazywana Górą Katedralną, Górą Zamkową czy Grodziskiem to wyjątkowe miejsce w Chełmie. Wznosi się w centralnej części miasta i stanowi jego najstarszą część. To kredowe wzniesienie dało nazwę całemu ośrodkowi który właśnie tutaj począł wyrastać.

Centralne miejsce na Górze Chełmskiej zajmuje zespół pokatedralny, w skład którego wchodzą m.in.: Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Klasztor Bazylianów, Pałac Biskupów Unickich, Brama Uściługska, dzwonnica.

W projekcie ujęto gruntowną restaurację budynków dawnego Pałacu Biskupów Unickich i przylegających do niego ogrodów, organizację projektów tematycznych, takich jak zajęcia teatralne, warsztaty ze storytellingu , jak też koncerty adresowane do różnych grup wiekowych, m.in. recitale nawiązujące do kultury lwowskiej sprzed 1939 roku tworzonej przez artystów polskich, ukraińskich i żydowskich – podkreśla Dominik Gil.

Wyeksponowanie tego dziedzictwa kulturowego zakłada między innymi urządzenie nowoczesnych sal muzealnych pokazujących bogatą, wielokulturową przeszłość tego miejsca za pomocą nowoczesnych technologii, m.in. piramidy holograficznej, wydruków 3D, tablic interaktywnych i multimedialnych, systemu audio przewodnika.
Wszystko to będzie realizowane z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Powstanie Centrum Dialogu Kultur na Górze Chełmskiej to bardzo dobry pomysł, który miejmy nadzieję uda się zrealizować. Dodatkowo jest to okazja do pokazania pięknych zabytków z jakich słynie nasze miasto – mówi Pan Paweł mieszkaniec Chełma,

Przygotowanie tego projektu było możliwe dzięki współpracy samorządu i Parafii Narodzenia NMP w Chełmie. Za aprobatą archidiecezji lubelskiej parafia przekazała miastu w piętnastoletnią dzierżawę budynek pałacu wraz z ogrodami.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto