Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne znaleziska archeologiczne podczas remontu zamku. Wśród nich denar z XV wieku

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
Pracownia Archee/Zamek Lubelski
Na Zamku Lubelskim trwają prace remontowe i badania archeologiczne, jedne z największych jakie dotychczas były prowadzone. Mało kto się spodziewał, że dzięki temu w skrzydle południowym uda się okryć tak wiele artefaktów. Wśród nich jest m.in. XV-wieczny denar.

Mimo epidemii koronawirusa roboty na zamku trwają. - Prace remontowe dotyczą dwóch zakresów: przebudowy skrzydła północnego, które jest niezabytkowe i prac wewnętrznych - mówi dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Po gruntownym remoncie na zamku powstanie 7 nowoczesnych wystaw, w tym trzy nowe: galeria malarstwa cerkiewnego, galeria Trybunał Koronny i galeria Grupy Zamek i Awangardy - wskazuje Mieczkowska. Przestrzenie zostaną wyposażone w nowe meble, systemy zabezpieczeń oraz systemy zarządzania m. in. światłem i głosem.

Planowo remont ma zakończyć się 30 listopada br. Jak zapewnia dyrektor placówki, prace odbywają się bez większych opóźnień. Ponowne otwarcie Zamku Lubelskiego planowane jest na początek grudnia.

Cała inwestycja pochłonie ponad 34 mln złotych.

Niespodzianki pod posadzką

W trakcie zdejmowania posadzki w skrzydle południowym, odkryto wiele zabytków archeologicznych. Wśród nich są m.in. kolczugi, noże, odważniki, ale też monety z serii jagiellońskiej, drobna ceramika czy igły.

– Mamy tam wiele niespodzianek. Przy wymianie posadzki okazało się, że już na poziomie kilkudziesięciu centymetrów, już w tych pierwszych warstwach, występują zabytki archeologiczne, m.in. monety, ceramika – wylicza dyr. Mieczkowska.

- Część prac polegała na zerwaniu posadzki, a następnie usuwaniu ziemi. To właśnie w niej znaleźliśmy wczesnośredniowieczne i średniowieczne przedmioty. Odkryliśmy także XIX-wieczny legar oraz ślady po murach gotyckiego zamku. Procedura wymagała powiadomienia o tym fakcie konserwatora zabytków, który zlecił dalsze badania – precyzuje Jacek Tkaczyk, archeolog z Pracowni Archee.

W czerwcu ub. r. w kamiennym murze odnaleziony został srebrny denar. - W miejscu, w którym odkryto monetę, prowadzone były badania w zakresie inwestycji. Usunięto do 50 centymetrów ziemi. Jednocześnie wykorzystany został detektor metali, dzięki czemu udało nam się namierzyć sygnał w murze – opowiada Tkaczyk.

Ważne odkrycie

Srebrna moneta okazała się być denarem Kazimierza IV Jagiellończyka, pochodzącym z XV wieku. Najprawdopodobniej została wybita w mennicy w Krakowie w okresie pomiędzy 1455 a 1479 rokiem. Moneta była zatopiona w zaprawie murarskiej spajającej bloki wykute ze skały wapiennej. Tworzyły one fundament budynku, który od strony dziedzińca zamkowego przylegał do muru obronnego i czworobocznej wieży – czytamy na profilu facebookowym muzeum.

Jacek Tkaczyk wskazuje, że była to prawdopodobnie budowla mieszkalna lub gospodarcza, która została dostawiona do muru obronnego i wieży. Miało to miejsce w drugiej połowie XV wieku, łączymy to z rozbudową zamku. Została ona zniszczona pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku.

- Zamek w tamtym okresie znajdował się w ruinie, zaś jego mury były rozbierane. Budynek ten – zgodnie z przypuszczeniami – został usunięty w momencie, gdy zdecydowano się stworzyć więzienie na zamku – wskazuje archeolog z Pracowni Archee.

Dlaczego okrycie monety okazuje się być niezwykle ważne? Dzięki temu możliwe jest określenie czasu wzniesienia budowli. – Tego typu znaleziska są istotne, gdy nie występują żadne przekazy historyczne. Tak też jest w przypadku Lublina, kiedy to archiwa uległy spaleniu w XVI wieku. Średniowieczna historia jest niezwykle zagadkowa. Teraz wiemy, że budynek nie jest związany z I fazą budowy zamku (czasy Kazimierza Wielkiego) – tłumaczy Jacek Tkaczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cenne znaleziska archeologiczne podczas remontu zamku. Wśród nich denar z XV wieku - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto