18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burzliwa dyskusja chełmskich radnych na temat podatku śmieciowego

KS
KS
Radni przez blisko 7 godzin dyskutowali nad szczegółami wprowadzenia w Chełmie podatku śmieciowego.
Radni przez blisko 7 godzin dyskutowali nad szczegółami wprowadzenia w Chełmie podatku śmieciowego. KS/Archiwum
– Prosimy Wysoką Radę o przyjęcie regulaminu utrzymania czystości i porządku, wiemy, że nie jest on doskonały, ale z czymś do mieszkańców wyjść musimy – mówił wiceprezydent Józef Górny na posiedzeniu komisji Rady Miasta Chełm. - Po uchwaleniu regulaminu być może zrobimy referendum z mieszkańcami Chełma.

– Referendum po uchwaleniu regulaminu i przyjęciu stawek opłat jest jak noc poślubna przed ślubem – usłyszał wiceprezydent w odpowiedzi od radnego Piotra Malinowskiego (PO). – Nas chce się sprowadzić do roli maszynki do głosowania. Czy koniec roku to czasem nie za późno na podejmowanie uchwał w sprawie podatku śmieciowego?

W środę w Urzędzie Miasta odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Porządku Publicznego i Inwentaryzacji Mienia Komunalnego oraz Budżetu i Rozwoju Gospodarczego. Radni przez blisko 7 godzin dyskutowali nad dwoma punktami.

Dużo kontrowersji wzbudził punkt dotyczący zaopiniowania projektu uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Chełma.

Zgodnie z prawem mieszkańcy Chełma od 1 lipca 2013 roku będą płacić tzw. podatek śmieciowy. W Chełmie jego stawka naliczana będzie od jednego mieszkańca. Miejscy urzędnicy proponują, by za odpady segregowane wynosiła ona 11 złotych miesięcznie. Za odpady niesegregowane z kolei 16 złotych.
Usługi, które będą wchodzić w cenę podatku:
Wywóz z obszarów zabudowy zagrodowej i jednorodzinnej:
a ) odpady mokre - raz na dwa tygodnie;
b ) odpady suche - raz na dwa tygodnie;
c ) szkło - raz w miesiącu;
Wywóz z obszarów zabudowy wielorodzinnej:
a ) odpady mokre - raz na tydzień;
b ) odpady suche - raz na tydzień;
c ) szkło - raz na dwa tygodnie;
Wywóz z terenów, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne:
a ) odpady mokre - raz w miesiącu;
b ) odpady suche - raz w miesiącu;
c ) szkło - raz w miesiącu;

Ponadto co dwa tygodnie służby będą zabierać od nas popiół ale tylko w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Od 1 maja do 31 października w pojemniku na popiół powinniśmy składować odpady zielone, które będą odbierane od nas co dwa tygodnie. Osoby, które palą w piecach cały rok, bo np. podgrzewają w ten sposób wodę będą mogły oddać popiół poza terminem wyznaczonym do jego odbierania. Jest tu jednak jeden problem. Popiół będą musiały dostarczyć same do specjalnie wyznaczonych punktów zbiórki odpadów problematycznych. – Rozumiem, że mieszkańcy z siatkami popiołu będą jeździć autobusami do punktów zbiórki? – dopytywał jeden z radnych opozycji.
– Powstanie również mobilny punkt zbiórki odpadów – wyjaśniał wiceprezydent Górny.
Dodatkowo w ramach podatku mamy „darmowy” odbiór odpadów wielkogabarytowych. Z takiej usługi możemy skorzystać raz na kwartał.

Obiecywali, że będzie łatwiej. Wyszło jak zwykle

Przypomnijmy. Władze miasta obiecywały, że segregacja śmieci będzie prosta. – Będą tylko dwa pojemniki, na frakcję suchą i mokrą – obiecywali urzędnicy. Teraz okazuje się, że mieszkańcom, którzy zechcą segregować śmieci tych pojemników trzeba będzie znacznie więcej. Radni opozycji wyliczają:
- pojemnik na frakcję suchą,
- pojemnik na frakcję mokrą,
- pojemnik na szkło/ opcjonalnie worek na szkło,
- pojemnik na popiół w zimie i odpady zielone w lecie.
Jeśli mieszkańcy faktycznie zechcą „oszczędzić” i segregować odpady, to w najgorszym wypadku potrzebują nie dwóch, a trzech pojemników.

– Trzeba to ubrać w zdrowy rozsądek. Nie zmuszajmy tych, którzy mają jeden pojemnik do kupna kolejnych, bo ludzi na to nie stać – mówił radny Longin Bożeński (radny nie należy do żadnego ugrupowania).

Radni dopytywali po co mieszkańcy mają segregować szkło, skoro można je odebrać w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami. – Szkło, które trafia do zakładu jest często pobite i nie da się go w pełni odebrać, poza tym stanowi zagrożenie dla pracowników pracujących przy taśmie – mówił Marcin Czarnecki, prezes Zarządu, Dyrektor Spółki PGO w Chełmie.

Podatek łóżkowy?

– W Regulaminie piszecie, że w instytucjach takich jak szpital na jedno łóżko w placówce przypada 20 litrów odpadów. Szpital ma obłożenie około 60 procent wiec jak będziemy liczyć ilość śmieci? – mówił radny Piotr Malinowski. – To tak jakby każdego mężczyznę oskarżyć o gwałt, bo ma czym – To jakiś podatek łóżkowy, bo nie wiem jak go nazwać.

Zapisy w Regulaminie okazały się bardzo kontrowersyjne dla radnych. Dużo błędów wytknął miejskim urzędnikom radny Longin Bożeński, pracujący w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. – Wygląda na to, że według zapisu regulaminu aby Jan Kowalski mógł umyć samochód na swojej posesji musi najpierw rozłożyć pod nim grubą folię, później umyć auto. Ścieki musi odprowadzić do kanalizacji sanitarnej, nie burzowej. My jako MPGK nie koniecznie życzylibyśmy sobie, by substancje ropopochodne trafiały do oczyszczalni ścieków. Później Jan Kowalski po umyciu samochodu musi złożyć folię, tak by nic nie przedostało się do gleby. Folię następnie musi wyrzucić do pojemnika na odpady – mówił Bożeński.

Regulamin jak podkreślały władze miasta był konsultowany z chełmskim sanepidem. – Dlaczego nikt nie poprosił radnych o udział w pracach nad regulaminem? – dopytywał Zygmunt Gardziński (Postaw na Chełm).

Mieszkańcy domków jednorodzinnych śmiecą w Borku?

– Mieszkańcy domków jednorodzinnych podrzucają śmieci do naszych kontenerów – mówiła radna Elżbieta Kaszak (Postaw na Chełm). – My płacimy około 11 złotych za śmieci, niestety często do naszych śmietników swoje odpady wyrzucają inni. Tego nie robią mieszkańcy bloków, bo i tak płacą. To robią mieszkańcy domków.

Zdaniem niektórych radnych śmieci do lasów podrzucają mieszkańcy domów jednorodzinnych. – Śmieci w lesie mamy dlatego, bo nie wszyscy mieszkańcy mają podpisane umowy na wywóz śmieci. Nikt tego nie sprawdza – mówili radni opozycji.

– 11 złotych od osoby to zdecydowanie za dużo. Teraz przykładowo ja w swoim domu za wywóz 110 litrowego pojemnika płacę około 25 złotych. Gdy wejdą proponowane przez urząd stawki moje opłaty z 25 wzrosną do 44 złotych – mówił radny Waldemar Kuśmierz (PiS).

– Mieszkańcy domków mają tak mało śmieci, bo część spalają – mówiła radna Kaszak. – Czy ktoś z radnych widział, żeby mieszkańcy domków wyrzucali makulaturę? Bo ja nie.

– Droga radna, ja mieszkam w domku jednorodzinnym i segreguję śmieci, wyrzucam też makulaturę – mówiła Małgorzata Sokół (PO). – Jeśli podniesiemy ceny wcale nie unikniemy problemu palenia śmieci i ich wyrzucania do lasów. Ceny powinny być atrakcyjne.

Na posiedzeniu komisji padła propozycja, by obniżyć stawki z 11 do 6 złotych za segregowane odpady oraz z 16 do 10zł. za niesegregowane. Pomysł nie spodobał się radnym koalicji i ostatecznie zatwierdzono stawki 11 i 16 złotych.

– Jak to jest, że teraz opłaca się MPGK zabierać nasze niesegregowane śmieci za około 6 złotych, a po wejściu podatku śmieciowego opłacać się będzie zabieranie śmieci segregowanych za 11 złotych, a niesegregowanych za 16? – dopytywali radni opozycji.

– Mamy oszczędzać, a po wejściu Regulaminu samochody będą jeździć 4 razy więcej – mówił radny Mariusz Wieliczko (PiS)

Ostatecznie kwestia śmieci zostanie rozwiązana 18 grudnia

Na najbliższej sesji Rady Miasta Chełm radni podejmą decyzję co do szczegółów podatku śmieciowego. Jest szansa, że jeżeli pojawią się wszyscy radni opozycji proponowane stawki opłat zmienią się.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto