Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Chełmie. Zespół ocenił propozycje zadań

P J
Pozytywną ocenę merytoryczną otrzymały 83 zadania, odrzucono natomiast 51 zgłoszeń
Pozytywną ocenę merytoryczną otrzymały 83 zadania, odrzucono natomiast 51 zgłoszeń PJ/archiwum
Zespół do spraw chełmskiego Budżetu Obywatelskiego ocenił już wszystkie złożone przez mieszkańców zgłoszenia. Analiza 134 propozycji, które pozytywnie przeszły pierwszą ocenę formalną trwała kilka tygodni. Ostatecznie pozytywną ocenę merytoryczną otrzymały 83 zadania, odrzucono natomiast 51 zgłoszeń.

Spośród zadań, które zgłosili mieszkańcy miasta do przyszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, 134 propozycje przeszły pierwszą ocenę formalną. Opiniował je zespół złożony z kilkunastu osób, w którego skład wchodzą przedstawiciele urzędu, podległych mu jednostek oraz organizacji pozarządowych.

- To skomplikowana i wymagająca praca. Członkowie zespołu muszą dokładnie przeanalizować każdy wniosek, ocenić jego zgodność z przepisami prawa np. budowlanego, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, sprawdzić stan własności gruntów, a przede wszystkim dokonać oszacowania kosztów realizacji - mówi Krystyna Majówka członek zespołu.

Jak twierdzą członkowie zespołu, szacowanie kosztów jest najbardziej czasochłonne i problematyczne. Na większość zgłaszanych przez mieszkańców inwestycji nie ma bowiem gotowych dokumentacji technicznych, których częścią byłby kosztorys. Stąd wycena odbywa się w oparciu o szacunkowe wartości, a ostatecznym weryfikatorem jest i tak wynik przetargu.

- Pozytywną ocenę merytoryczną otrzymały 83 zadania. Odrzucone zostało zaś 51 zgłoszeń – tłumaczy Majówka. - Przyczyny negatywnej oceny były bardzo różne, od przekroczenia wartości dostępnych środków finansowych, poprzez chociażby brak dołączonej zgody właścicieli terenu,
niezgodność z planem zagospodarowania przestrzennego, brak możliwości technicznych, a kończąc na zadaniach, które są już realizowane w ramach tegorocznego budżetu, bądź takich, które w ogóle nie są inwestycjami.

Aktualnie trwa wprowadzanie adnotacji do elektronicznego systemu Budżetu Obywatelskiego. Każda z osób, która złożyła wniosek elektronicznie, albo dokonała tego "papierowo" ale podała swój kontakt e-mailowy, otrzyma informacje o tym jak ocenione zostało jej zgłoszenie. Jeśli zostało ono odrzucone, w informacji wyjaśnione zostaną tego przyczyny.

Kompletna lista zadań wraz z oceną pojawi się też na internetowej platformie chełmskiego Budżetu Obywatelskiego, gdzie znajdą się także uzasadnienia zgłoszeń niedopuszczonych do głosowania.

Zobacz: BUDŻET OBYWATELSKI

Zadania, które pozytywnie przeszły ocenę merytoryczną, znajdą się na listach do głosowania. Głosowanie odbędzie się od 2 do 7 października. Głosować można albo elektronicznie, albo zaznaczając wybrane zadania na kartach dostępnych w magistracie. Wyniki powinny być znane niezwłocznie po zakończeniu głosowania.

______________________________________________________________________________________

Zobacz też: Budżet obywatelski w Lublinie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto