Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Chełmie: projekt uchwały do poprawki?

KS
KS
Budżet Obywatelski w Chełmie - spotkanie w sprawie wprowadzenia poprawek do projektu uchwały.
Budżet Obywatelski w Chełmie - spotkanie w sprawie wprowadzenia poprawek do projektu uchwały. KS
Przedstawiciele Inicjatywy Obywatelskiej "Nasz Chełm" spotkali się we wtorek z przewodniczącym Rady Miasta Chełm. Spotkanie zorganizowano, bo w projekcie uchwały przedstawionym przez Inicjatywę trzeba nanieść kilka poprawek.

Budżet obywatelski w Chełmie - rozmawiali o poprawieniu projektu uchwały
We wtorek po godzinie 16 w chełmskim magistracie zorganizowano spotkanie w sprawie projektu uchwały, dotyczącej wprowadzenia w Chełmie budżetu obywatelskiego. Pod projektem podpisało się 1077 mieszkańców. Weryfikacja podpisów została zakończona, poprawnych podpisów mieszkańców Chełma naliczono 904. Wymagane minimum to 750 podpisów, tym samym złożony projekt uchwały spełnia wymogi i został zaopiniowany pozytywnie.

Jednak projekt przygotowany przez Inicjatywę "Nasz Chełm" zawierał kilka błędów. Przewodniczący Rady Miasta Chełm, Zygmunt Gardziński, przekazał na ręce przedstawicieli Inicjatywy pismo z poprawkami, które należy uwzględnić w projekcie. Inicjatywa ma się do propozycji zmian ustosunkować w ciągu niespełna dwóch tygodni. Później odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem z przewodniczącymi klubów wchodzących w skład Rady Miasta Chełm. – Na spotkanie to chcę również zaprosić radnych, którzy nie są członkami klubów, albo nie są przewodniczącymi klubów – wyjaśniał Zygmunt Gardziński, przewodniczący Rady Miasta Chełm. – Być może uda się również zaprosić Panią prezydent.

Kolejne spotkanie ma zostać poświęcone ewentualnemu wprowadzeniu poprawek. Jedna z propozycji, przygotowana przez prawników z UM Chełm dotyczy procesu zgłaszania propozycji do budżetu miasta. Chodzi o zapis mówiący o tym, że takie prawo ma każdy mieszkaniec Chełma. Dział prawny obawia się, że w ten sposób mogą być załatwiane prywaty, a napływ wniosków będzie tak duży, że magistrat nie będzie w stanie wszystkich rozważyć. Propozycja, jaką składa dział prawny, to poparcie każdej inicjatywy dziesięcioma podpisami mieszkańców miasta. – Ale właśnie o to chodzi, by każdy mógł zgłosić swoją propozycję. Taki jest cel tej uchwały – tłumaczyła Joanna Bielecka z Inicjatywy Obywatelskiej "Nasz Chełm".

Przedstawiciele inicjatywy boją się, że kolejne spotkania mogą tak wydłużyć cały proces wprowadzenia budżetu, że w przyszłym roku mieszkańcy Chełma nadal nie będą mogli z niego korzystać.

– Nie ma żadnej inicjatywy ze strony miasta, nikt nie informuje mieszkańców o tym, czym jest taki budżet i na czym polega – tłumaczyli przedstawiciele Inicjatywy. – Miasto do tego budżetu podchodzi artykułami i przeciąga w czasie jego wprowadzenie.

Jak wynika z szacunków przewodniczącego Rady Miasta Chełm, projekt uchwały zostanie przedstawiony na majowej sesji. Wówczas radni będą zastanawiać się nad jego wprowadzeniem w życie. Do września mieszkańcy mieliby zgłaszać swoje propozycje za pomocą specjalnych wniosków. Później, do 15 listopada, projekt budżetu miałby zostać ukończony. Głosowanie nad budżetem miasta Chełm odbywa się w grudniu, wówczas już zgłoszone propozycje byłby ostatecznie zatwierdzone przez Radę Miasta Chełm.


Budżet Obywatelski w Chełmie - na czym ma polegać?

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym to specjalnie wydzielona kwota z budżetu miasta, o przeznaczeniu której zadecydują bezpośrednio mieszkańcy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców lub za pośrednictwem rad osiedli, czy organizacji społecznych. Najważniejszym elementem budżetu obywatelskiego są regularne spotkania mieszkańców z przedstawicielami władz, podczas których rozmawia się o przeznaczeniu wspólnych pieniędzy.

Mieszkańcy mogą również sami zgłaszać projekty wydatków z puli budżetu obywatelskiego. Projekty mogą dotyczyć dzielnic, okręgów, rejonów. Można zgłaszać propozycje więcej niż jednego projektu, warunek jest taki, by ich wspólna wartość nie przekroczyła środków, którymi dysponują poszczególne okręgi.

Inicjatywa chce podzielić Chełm na 4 okręgi. Każdy z nich mógłby wydatkować pewną pulę środków na wybrane przez radę osiedla inwestycje. W propozycji uchwały zapisano, że byłaby to kwota 2 milionów złotych z budżetu Miasta Chełm.

Budżet Obywatelski w Chełmie - co sądzicie o tej uchwale i propozycji wprowadzenia takiego budżetu? Czekamy na komentarze!


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto