Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Chełmie. Nowe inwestycje wybierzemy przez internet

P J
Chełmianie po raz drugi wybierać będą spośród zadań przypisanych do 10 rejonów miasta
Chełmianie po raz drugi wybierać będą spośród zadań przypisanych do 10 rejonów miasta Justyna Pietrzyk
Już niedługo ruszy czwarta edycja chełmskiego budżetu obywatelskiego. W tym roku składanie wniosków i głosowanie odbywać się będzie także przez internet.

Chełmianie po raz drugi wybierać będą spośród zadań przypisanych do 10 rejonów miasta. To także drugi rok, gdy do podziału jest zwiększona pula środków – 2,5 miliona złotych, a więc po ćwierć miliona na każde osiedle. Natomiast po raz pierwszy mieszkańcy miasta otrzymają narzędzie, które ułatwi zarówno składanie propozycji zadań jak i wybór najpilniejszych inwestycji.

- Jesteśmy na etapie przygotowań do uruchomienia platformy internetowej, która będzie nie tylko kompendium wiedzy o zasadach chełmskiego Budżetu Obywatelskiego, ale przede wszystkim umożliwi mieszkańcom aktywny udział w tym przedsięwzięciu bez konieczności wychodzenia z domu – mówi Agata Fisz, prezydent miasta. – Zarówno do składania wniosków dla nowych inwestycji, jak i do głosowania, wystarczy komputer lub inne urządzenie z przeglądarką internetową i dostępem do sieci. Weryfikacja będzie odbywać się za pomocą numeru PESEL mieszkańca.

Jak zapewniają władze Chełma, wprowadzenie elektronicznej formy udziału w budżecie obywatelskim nie oznacza, iż miasto rezygnuje z dotychczasowej metody składania wniosków i głosowania. Wciąż dostępne będą papierowe formularze, które wypełnione ręcznie (lub wydrukowane) złożyć można w urzędzie miasta. Także głosowanie odbywać się ma w taki sam sposób jak dotychczas – na wydawanych w urzędzie miasta, po okazaniu dowodu tożsamości, kartach do głosowania.

- Każdy mieszkaniec sam zdecyduje, z jakiej formy chce skorzystać. Część osób z powodu przyzwyczajenia, albo braku komputera lub dostępu do Internetu, wybierze formę papierową i właśnie dla nich pozostawiamy taką możliwość. Sądzę jednak, iż więcej będzie głosów oddanych przez Internet. Powinno to wpłynąć na jeszcze większą popularność Budżetu Obywatelskiego, a przez to na znaczący wzrost frekwencji w głosowaniu – dodaje Fisz..

Szczegóły dotyczące przygotowywanej przez miasto platformy internetowej, termin jej uruchomienia oraz daty rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego znane będą w najbliższych tygodniach. Wstępnie planowany termin głosowania pokrywać się ma mniej więcej z tymi z lat poprzednich, a więc dotyczyć najprawdopodobniej miesiąca września.

Przypomnijmy, że budżet obywatelski to forma podziału części miejskiego budżetu, w której to sami mieszkańcy najpierw zgłaszają propozycje inwestycji, a następnie w ogólnodostępnym głosowaniu, wybierają te najpilniejsze, a przez to najbardziej popularne.

O liczbie inwestycji przeznaczonych do realizacji decyduje także ich wartość. Jeśli w danym okręgu wygra zadanie o szacowanych kosztach 250 tysięcy, kolejne pod względem liczby głosów zadanie nie ma raczej szans by znaleźć się w budżecie. Jeśli natomiast koszt inwestycji, która uzyska największą liczbę głosów, wyniesie np. 100 tysięcy, do realizacji załapią się najpewniej także inne zadania, których łączna wartość nie przekroczy pozostałych dostępnych środków.

W poprzedniej edycji chełmskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybrali łącznie 20 zadań, które wykonane zostaną jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto