Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Chełmie. Duże zainteresowanie platformą internetową

P J
Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 14 lipca
Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 14 lipca fot. Justyna Pietrzyk
Chełmianie zgłaszają zadania w ramach kolejnej już edycji budżetu obywatelskiego. Po raz pierwszy, oprócz wersji papierowej odbywa się to również za pomocą platformy internetowej. Jak się okazuje, właśnie ta druga forma cieszy się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Propozycje zadań, które zostaną poddane pod głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego chełmski urząd przyjmuje od 1 czerwca. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 14 lipca. Wnioski, najpierw przejdą ocenę formalną, a następnie merytoryczną, dopiero po tym, będzie można zagłosować na złożone propozycje.

- Ocena formalna dotyczy sprawdzenia np. czy wnioskodawca jest uprawniony do złożenia propozycji oraz wniosek jest wypełniony prawidłowo. Natomiast ocena merytoryczna dotyczyć będzie analizy czy zadanie spełniałoby warunki np. zgodności z przepisami, planem zagospodarowania przestrzennego, możliwości realizacji w jednym roku budżetowym czy też mieści się w kwocie przewidzianej na dane osiedle tj. 250 tysięcy złotych – mówi Roland Kurczewicz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Chełm.

Jak wynika ze statystyk, do tej pory do urzędu wpłynęło 39 formularzy elektronicznych i 5 w formie papierowej. Wśród zgłaszających 61 procent stanowią mężczyźni, a 39 procent kobiety. Największą popularnością chełmski budżet obywatelski cieszy się wśród osób w przedziale wiekowym 26-35 lat, stanowią oni 36 procent złożonych wniosków.

Potem są mieszkańcy w wieku 50-59 lat (29 procent złożonych wniosków), następnie osoby po 60 roku życia (11 procent złożonych wniosków), natomiast chełmianie mający od 16 do 25 lat do tej pory nie złożyli żadnej propozycji.

Wśród złożonych do tej pory wniosków są takie, które zostały już odrzucone z przyczyn formalnych lub zwrócone wnioskodawcy do poprawy. Jakie błędy popełniają chełmianie?

- Najczęstszymi błędami jest zgłoszenie propozycji nie dotyczącej osiedla zamieszkania wnioskodawcy, wpisanie przedsięwzięcia, które nie jest inwestycją lub nawet brak nazwy zadania, której ma dotyczyć zgłoszenie. Są przypadki gdy wnioskodawca pisze np. o potrzebie przebudowy chodnika, ale nie podaje na jakiej ulicy – dodaje Kurczewicz

W tym roku nie ma jeszcze przypadków dublowania zadań. W poprzednich edycjach identyczny wniosek składało nawet po kilkadziesiąt osób. Jak podkreślają urzędnicy, to czy na daną inwestycję wpłynie jedno zgłoszenie, czy sto nie ma tak naprawdę znaczenia, bo na liście do głosowania i tak pojawi się tylko jedna pozycja dotycząca konkretnej inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto