Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

LUB
Co mogę zrobić jeśli sąsiad rzuca różne oszczerstwa dotyczące mojej osoby? - pyta nasz Czytelnik. Zobaczcie, co odpowiedział prawnik.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokat-lecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Co mogę zrobić jeśli sąsiad rzuca różne oszczerstwa dotyczące mojej osoby? Ostatnio obmawiał mnie na zebraniu wspólnoty mieszkaniowej. Mam na to kilku świadków. Czy to podchodzi po jakiś paragraf?
Zgodnie z przepisem art. 23 kodeksu cywilnego, dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach. Zgodnie z przepisem art. 24 kodeksu cywilnego, ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

W procesie o ochronę dóbr osobistych Czytelnik musi udowodnić istnienie dobra osobistego oraz zagrożenie lub naruszenie tego dobra. Nadto, pozew spełniać musi szereg warunków formalnych wskazanych m. in w art. 126 oraz 187 kodeksu postępowania cywilnego. W/w pismo procesowe należy skierować do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby pozywanej. W sprawie o ochronę dóbr osobistych opłata od pozwu wynosi 600 zł.

Istnieje jeszcze inne wyjście – wniesienie prywatnego aktu oskarżenia. Zgodnie z przepisem art. 212 kodeksu karnego, kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Ściganie przestępstwa odbywa się z oskarżenia prywatnego. Akt oskarżenia może ograniczyć się do oznaczenia osoby oskarżonego, zarzucanego mu czynu oraz wskazania dowodów, na których opiera się oskarżenie.

PORADY PRAWNE. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA INNE PYTANIA:
-> Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? (odpowiedź)
-> Zaległe należności za obsługę zapomnianego konta bankowego. Co zrobić, gdy trwa już postępowanie komornicze? (odpowiedź)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto