Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie budżet obywatelski dla całego województwa

Sławomir Skomra
Ile pieniędzy będzie w puli? Jak będzie wyglądało głosowanie? Takie sprawy trzeba ustalić w kwestii wojewódzkiego budżetu obywatelskiego. Wystartuje w przyszłym roku.

Budżety obywatelskie, czyli określona kwota, którą do dyspozycji otrzymują sami mieszkańcy i to oni wybierają projekty do sfinansowania to już w miastach norma. Tak też robi kilka województw, a radna klubu Koalicji Obywatelskiej, Bożena Lisowska zapytała marszałka województwa o BO dla Lubelszczyzny.

- Przepisy wprowadzone ustawą z dnia 11 stycznia 2018 roku (...) nakładają obowiązek na tworzenie budżetów obywatelskich nie tylko na poziomie gmin, ale także powiatów i województw - przypomina Lisowska w interpelacji do marszałka.

Dodaje też, że BO jest jednym z podstawowych narzędzi włączających mieszkańców do współdecydowania.

- W tym roku budżetu obywatelskiego w skali województwa nie będzie - mówi Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka, ale od razu dodaje: - Planujemy wdrożyć takie rozwiązanie w 2020 roku.

Na razie nie wiadomo jak miał by wyglądać lubelski BO, jakie kwoty zostaną na niego przeznaczone i jak miałoby wyglądać głosowanie mieszkańców. Ale urząd marszałkowski przygotowuje się już do tego.

- Wszystkie takie sprawy, dotyczące budżetu obywatelskiego chcemy zebrać określić do końca maja tego roku - dodaje Małecki.

A jak to jest robione w innych regionach? Małopolska przeznaczyła w 2018 roku na swój budżet obywatelski 8 mln zł. Województwo zostało podzielone na subregiony i w każdym z nich były zgłaszane projekty. Aby wyjaśnić zasady odbywały się spotkania z mieszkańcami. Dodatkowo w specjalnym serwisie internetowym umieszczono wykaz nieruchomości należących do województwa, aby każdy mógł wiedzieć, na jakich terenach samorząd może wydawać pieniądze.

Ze zgłoszonych 195 pomysłów pod głosowanie wybrano 150. Potem każdy z mieszkańców Małopolski, który ukończył 16 rok życia mógł zagłosować na jeden mały projekt (obejmujący zasięgiem powiat) jeden lub duży (o zasięgu subregionu). Głosowanie odbywało się przez internet i za pomocą papierowych kart, które trzeba było wrzucić do urny (ustawione były we wskazanych lokalizacjach ).

Ostatecznie wybrano tak 39 zwycięskich zadań.

Zaznaczmy, że pomysł lubelskiego BO padł już w 2013 r. kiedy ówczesny radny wojewódzki, Andrzej Pruszkowski zaproponował przeznaczenia na BO 200 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto