Celem spotkania jest nie tylko zaprezentowanie utalentowanej grupy z Łukowa, ale też wzajemne poznanie się i integracja dzieci polskich i cudzoziemskich. W wydarzeniu wezmą udział także młodzi Ukraińcy i Ukrainki, przebywające w Chełmie w związku z sytuacją w ich kraju.
Kadra MDK odpowiada za przygotowanie przestrzeni i wspólnych zajęć. Na dzieci czeka wiele atrakcji. Będą miały możliwość wykonać pamiątkowe magnesy pod okiem Justyny Malickiej-Sławińskiej i slimy pod opieką Agaty Sobczyk i Elżbiety Krzywickej, zatańczyć zumbę z Ewą Harańczyk i jej grupą Klub Boogi Twist oraz przy wsparciu Anny Bobruś zagrać na bębnach z Tomaszem Kozdrajem i Ewą Kozdraj.
Występ odbędzie się na sali teatralnej chełmskiego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Pocztowej 41 o godz. 11.15. Następny punkt wydarzenia to warsztaty, które rozpoczną się o 11.40. Przy dobrej pogodzie planowany jest także poczęstunek na „Skwerku” przed budynkiem MDK w ekologicznie zaaranżowanej przestrzeni zielonej. Serwowane będą potrawy przygotowane przez zespół MDK oraz mamy dzieci z łukowskiego Ośrodka dla Cudzoziemców.
W programie znalazła się też wizyta w Radiu Bon Ton. Gospodynią spotkania będzie Eliza Kudelska-Nowosad – dziennikarka chełmskiego radia, która zaprosi na antenę Ewą Kozdraj i Tomasza Kozdraja oraz Jasminę i Radimę – członkinie bębniarskiego zespołu. Nie zabraknie także zwiedzania starego miasta i Podziemi Kredowych.
Pierwotnie wyjazd planowany był wiele miesięcy temu, jednak z uwagi na ograniczenia pandemiczne nie mógł się odbyć. W oczekiwaniu na przyjazd dzieci chełmski MDK zorganizował zbiórkę gier, książek i zabawek edukacyjnych. Trafiły one do najmłodszych mieszkańców i mieszkanek Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie sprawiając im ogromną radość.
Za koordynację wydarzenia ze strony MDK w Chełmie odpowiada dyrektorka placówki – Joanna Wilkołaska, ze strony Stowarzyszenia „Dla Ziemi” jego prezeska – Ewa Kozdraj.
Wydarzenie odbywa się dzięki projektowi „Obcy? Zbliżenia” finansowanemu ze środków Fundacji Drzewo i Jutro oraz gościnności Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie.
Stowarzyszenie „Dla Ziemi” posiada wieloletnie doświadczenie w tematyce związanej z prawami człowieka oraz pracy na rzecz grup wykluczonych. Od kilkunastu lat pracuje „z i na rzecz uchodźców”, realizując różnorodne projekty, m.in.: „MOSTY 2021” oraz „Włączone” - finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Fundacja Drzewo i Jutro (dawniej Fundacja Benefit Systems) powstała w 2016 roku. Jej celem jest udzielanie kompleksowego wsparcia dzieciom i młodzieży znajdującym się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej i materialnej: wychowankom państwowych i rodzinnych domów dziecka, dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych rozpadem oraz dzieciom z niepełnosprawnościami. Fundacja realizuje także działania w obszarze edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.
Po więcej informacji zapraszamy na strony internetowe:
- Stowarzyszenie „Dla Ziemi” – https://dlaziemi.org/
- Projekt „Obcy? Zbliżenia” - https://dlaziemi.org/obcy-zblizenia-2020/
- Fundacja Drzewo i Jutro - https://www.fundacjadrzewoijutro.org/
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?