Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Wawryniuk prof. PWSZ w Chełmie otrzymał tytuł doctora honoris causa

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Senat Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku, 28 kwietnia, nadał dr. hab. Andrzejowi Wawryniukowi profesorowi PWSZ w Chełmie najwyższą godność akademicką - doctora honoris causa. Prof. Andrzej Wawryniuk jest pierwszym naukowcem - Chełmianinem, któremu nadany został ten tytuł.

To wyjątkowe wyróżnienie nadawane jest wybitnym naukowcom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Przyznanie tego tytułu jest najwyższym wyróżnieniem akademickim osoby, która go otrzymuje i jednocześnie podkreśla rangę jego macierzystej uczelni.

Prof. Andrzej Wawryniuk ma w swoim dorobku ponad 250 prac naukowych, w tym 36 książek. Publikuje w polskich, ukraińskich, mołdawskich, rosyjskich, kanadyjskich, amerykańskich, rumuńskich i południowoafrykańskich wydawnictwach naukowych. Specjalizuje się w szeroko rozumianej tematyce granicy wschodniej II Rzeczypospolitej, stosunków polsko-radzieckich w latach 1944-1952, współpracy polsko-ukraińskiej oraz historii regionu nadbużańskiego.

Do najważniejszych publikacji prof. Andrzeja Wawryniuka o znaczeniu międzynarodowym należy zaliczyć następujące monografie i opracowania: "Z Podola na Lubelszczyznę - Józef Kossowski - burmistrz Rejowca i Żółkiewki", " Diaspora ukraińska na Zachodzie a sprawa wschodniej granicy powojennej Polski w świetle analizy polskiej dyplomacji", " Granica polsko-sowiecka po 1944 roku (na odcinku z Ukrainą)", " Polski ślad na Księżycu. Życie i dzieło Mieczysława Grzegorza Bekkera (1905-1989)" - współautorstwo, " Od wojny do wojny. Granica wschodnia II Rzeczypospolitej po traktacie ryskim", " Ojczyzna w potrzebie... Polonia amerykańska wobec Polski w obu wojnach światowych", " Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r. " (opracowanie).

Ostatnia wydana w 2021 r. "Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki" - to książka, która wniosła do obiegu naukowego dotychczas nieznane fakty z życia Tadeusza Kościuszki i jego najbliższej rodziny. Pozycja ta miała międzynarodową promocję. Dotychczas ukazały się dwa jej wydania.

Prof. Andrzej Wawryniuk pracuje aktualnie nad trzecim wydaniem tej najbardziej nowatorskiej monografii.

- W tym wydaniu opublikowane zostaną dotychczas nieznane dokumenty z kwerend przeprowadzonych w polskich, litewskich, białoruskich i rosyjskich archiwach - zapowiada Andrzej Wawryniuk.

W przygotowywaniu do druku III wydania Drogi do chwały... autor współpracuje także z Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze (Szwajcaria).

Prof. Andrzej Wawryniuk jest pierwszym naukowcem - Chełmianinem, któremu została nadana najwyższa godność akademicka.

Uroczystość wręczenia dyplomu (tzw. tubowanie) odbędzie się w Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku po ustaniu pandemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto