Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 rzeczy, które każdy pracownik powinien wiedzieć o kwarantannie i izolacji domowej

AB
Kiedy pracownik musi odbyć kwarantannę? Co zrobić, żeby dostać wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy podczas kwarantanny? Czy lekarz może zabronić wychodzić z domu?

 Oto lista 10 rzeczy, które pracownik powinien wiedzieć na temat kwarantanny i izolacji.
Kiedy pracownik musi odbyć kwarantannę? Co zrobić, żeby dostać wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy podczas kwarantanny? Czy lekarz może zabronić wychodzić z domu? Oto lista 10 rzeczy, które pracownik powinien wiedzieć na temat kwarantanny i izolacji. Andrew Neel/ Unsplash.com
Pracownicy muszą liczyć się z możliwością odbycia kwarantanny lub izolacji domowej, zwłaszcza że lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta na izolację domową bez konieczności wydania decyzji inspektora sanitarnego. Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat kwarantanny i izolacji domowej.

Odbywanie kwarantanny domowej nie jest jednoznaczne z uzyskaniem prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Pracodawca może polecić pracownikowi, który dobrowolnie poddał się izolacji domowej (bez decyzji sanepidu czy lekarza) i nie ma objawów choroby pracę zdalną. W takiej sytuacji osoba zatrudniona zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia.

Dodzwonienie się do przychodni czy służb sanitarnych nie jest łatwe, a na teleporadę często czeka się kilka dni. Dlatego osoby, które wiedzą, że miały styczność z osobą zakażoną koronawirusem, coraz częściej decydują się na pozostanie w domu nawet bez oficjalnego skierowania na kwarantannę domową. Osoba bezobjawowa może umówić się z pracodawcą, że będzie pracowała zdalnie, chyba że wystąpią u niej symptomy koronawirusa.

Jeżeli jednak inspektor sanitarny (państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny) skieruje pracownika na kwarantannę, a stan zdrowia pracownika uniemożliwia pracę, osoba zatrudniona powinna pójść na zwolnienie lekarskie z zaświadczeniem o niezdolności do pracy. W takim przypadku kwarantanna nie będzie różniła się od przebywanie na zwykłym L4, a pracownik zyska prawo do świadczeń z tytułu choroby.

Nie wolno także pracować w trakcie izolacji z powodu koronawirusa, na którą może skierować nie tylko inspektor sanitarny, ale również lekarz pierwszego kontaktu (POZ) z NFZ. Warto wiedzieć, że lekarz z prywatnej placówki medycznej nie może wystawić skierowania na testy w kierunku koronawirusa, ani podjąć decyzji o izolacji domowej lub zwolnieniu z izolacji.

Odbywający kwarantannę pracownik na zwolnieniu lekarskim ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w kwocie 80% wynagrodzenia. Wypłaca je pracodawca, ale tylko przez pierwsze 33 dni choroby. (Wyjątek stanowią seniorzy, którzy ukończyli 50. rok życia - w ich przypadku wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane przez pracodawcę tylko przez 14 dni.)

Jeżeli pracownik choruje dłużej lub firma od samego początku nie jest zobowiązana do wypłacania świadczeń z tytułu choroby, pracodawcę odciąża ZUS, który wypłaca zasiłek chorobowy. W takiej sytuacji płatnik składek powinien dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzję o kwarantannie lub izolacji w ciągu 7 dni od jej otrzymania.

Kolejną sytuacją uprawniającą do pobierania świadczenia z tytułu kwarantanny jest opieka nad dzieckiem poddanym izolacji lub kwarantannie. Jeden z rodziców opiekujących się dzieckiem odizolowanym ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem lub dzieckiem, u którego stwierdzono COVID-19, może pobierać zasiłek opiekuńczy. Rodzicowi na takim zasiłku nie wolno pracować.

Ważne jest to, aby niezwłocznie poinformować pracodawcę o skierowaniu na kwarantannę przez inspektora sanitarnego. Dotyczy to zarówno pracowników poddanych kwarantannie, jak i rodziców opiekujących się dziećmi wysłanymi na kwarantannę lub skierowanych na izolację domową. Pracownik powinien także dostarczyć pracodawcy decyzję sanepidu, ale to może zrobić po zakończeniu kwarantanny.

Obecnie okres obowiązkowej kwarantanny wynosi 10 dni. Może on zostać wydłużony w przypadku osób, u których wystąpiły niepokojące objawy chorobowe. Okres kwarantanny będzie także trwał dłużej, jeżeli pracownik mieszka z osobą skierowaną na izolację.

Warto zastosować się do zaleceń sanepidu, ponieważ za złamanie zakazu wychodzenia z domu grozi grzywna do 30 tys. zł. Co więcej, osoby poddane izolacji lub kwarantannie mogą spodziewać się kontroli policjanta. Tego typu kontrole zostały wzmożone w odpowiedzi na wzrost zachorowań na koronawirusa wśród Polaków.

Już niebawem mogą zostać wprowadzone przepisy umożliwiające pracę zdalną na kwarantannie. Ułatwiłyby one znacznie funkcjonowanie osobom, które mogą wykonywać home office z uwagi na charakter pracy i mają odpowiednie warunki mieszkaniowe. Na razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik uzgodnił z pracodawcą warunki home office.

Szef może polecić pracę zdalną bez konieczności zachowania formy pisemnej, ale podczas pracy nie wolno pobierać wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, ani zasiłku opiekuńczego. Aby uniknąć ewentualnych sporów, polecenie pracy zdalnej najlepiej jest wysłać mailem. Można też wydać je telefonicznie.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 rzeczy, które każdy pracownik powinien wiedzieć o kwarantannie i izolacji domowej - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto