Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wola Uhruska: Andrzej Flaga zachęca do wycieczek

Andrzej Flaga
Proponuję Państwu, w czasie kilku majowych weekendów, spędzenie wolnego czasu w Woli Uhruskiej. Można tu skorzystać z bogatej oferty noclegowej, m. in. w miejscowym zajeździe ,,Gibson’’, Gimnazjum, czy w kwaterach agroturystycznych.
Proponuję Państwu, w czasie kilku majowych weekendów, spędzenie wolnego czasu w Woli Uhruskiej. Można tu skorzystać z bogatej oferty noclegowej, m. in. w miejscowym zajeździe ,,Gibson’’, Gimnazjum, czy w kwaterach agroturystycznych. Andrzej Flaga
Proponuję Państwu, w czasie kilku majowych weekendów, spędzenie wolnego czasu w Woli Uhruskiej. Można tu skorzystać z bogatej oferty noclegowej, m. in. w miejscowym zajeździe ,,Gibson’’, Gimnazjum, czy w kwaterach agroturystycznych.

Jest co podziwiać, wybierając się na piesze bądź rowerowe wycieczki wokół Woli Uhruskiej. Tym razem proponuję trasę z Woli Uhruskiej do Uhruska. Z Woli Uhruskiej możemy dojechać do Uhruska korzystając z komunikacji autobusowej na trasie do Chełma.

Wola Uhruska położona jest nad Bugiem. W jej pobliżu (w kierunku Rudki) swoje ujście do Bugu ma Uherka. Geograficzny region położenia Woli Uhruskiej i Uhruska to Obniżenie Dubienki. Kraina ta stanowi jakby zatokę równin poleskich – zachodniej części Polesia Wołyńskiego, w granicach Polski. Od Woli Uhruskiej region ten rozciąga się wzdłuż Bugu aż po okolice Horodła i dalej, po stronie ukraińskiej, do Włodzimierza Wołyńskiego. Od strony zachodniej przebiega północny fragment Pagórów Chełmskich – Łuk Uhruski. Dalej, na północ, od Majdanu Stuleńskiego, wkraczamy już w kolejną krainę geograficzną – Równinę Łęczyńsko – Włodawską, najbardziej płaską część Polesia Podlaskiego.

Sąsiedztwo odmiennych krajobrazowo krain doskonale widać na trasie między Wolą Uhruską a Uhruskiem. Od strony Bugu mamy rozległe łąki, obecnie, w najniższych miejscach, zajęte przez rozlewiska rzeki i płaskie pola uprawne. W okolicy Kobylic, gdzie znajduje się źródełko krasowe, założono stawy rybne. Po przeciwnej stronie trasy uroku dodają wschodnie zbocza pagórków Łuku Uhruskiego, gdzie rozwija się powierzchniowa rzeźba krasowa, tworząc układ drobnych form w terenie. Zajęte są one przeważnie na zadrzewienia śródpolne. Wierzchołki pagórków zbudowane są z marglu, bardzo odpornego na procesy wietrzenia, ponieważ skałę wapienną utwardził piasek. Takie miejsca nie nadają się pod uprawy. Dlatego większość wierzchołków pagórków jest zalesiona. Uatrakcyjnia to wygląd krajobrazu.

W maju szczególną uwagę skupia przyroda. W obydwu miejscowościach, nawet przy drogach głównych, przy dużym natężeniu ruchu, zobaczymy bocianie gniazda. Małe bocianki objęte są obecnie troskliwą opieką rodziców. Nad polami i stawami latają nisko, jak szybowce, błotniaki: stawowe i łąkowe. Mają one ponad metrową rozpiętość skrzydeł, należą do rodziny jastrzębiowatych. Ptaki wodne reprezentują różne gatunki gęsi i kaczek. W locie można podziwiać czaple siwe i bociany, miejscami pływające łabędzie. Wieczorem usłyszymy śpiew słowika i rechot żab a rano puchacza i kukułkę. Możemy się przestraszyć późnym wieczorem, gdy chrabąszcz wyląduje na naszym ciele. Bardzo rzadko, ale w terenie pojawiają się już zające. Po deszczu wieczorem spacerują jeże.

Czasami giną one pod kołami samochodów. Trzeba by zwrócić na to uwagę podczas jazdy na majową wycieczkę.
Całości uroku dodają kwitnące na biało sady i tarnina. Łąki mienią się na żółto kwitnącym mleczem. Cała przyroda tętni życiem po długiej zimie.

W takich sceneriach przyrody w Uhrusku zobaczymy kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela, cerkiew prawosławną pw. Zaśnięcia NMP, cmentarz komunalny i Ośrodek Doświadczalny AR w Lublinie w byłym pałacu Niemierycza, wraz z przylegającym parkiem.

Wycieczka z Woli Uhruskiej w stronę północną dostarczy nam wrażeń związanych z krajobrazem leśnym, gdzie spotkać można jeziora. Otoczone są one lasem, maja trudno dostępne brzegi. Są to obszary chronione w obrębie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.

W okolicach Małoziemiec stanowiska lęgowe ma czapla siwa. Z trzema jeziorami koło Osowy i Kosynia związane jest występowanie żółwia błotnego. Głęboko w lesie gniazda zakłada bocian czarny. Unika on ludzi a zlokalizowane przez człowieka gniazdo potrafi przenieść w inne miejsce. O tej porze roku w lesie kwitnie konwalia. Należy pamiętać, że konwalia leśna objęta jest całkowitą ochroną. Kto chce odpocząć wśród pięknej przyrody i krajobrazów powinien wybrać się do Woli Uhruskiej.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto