MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

WIEŚCI Z ZOO. Zwierzęta poczuły zapach wiosny i mimo chłodnych dni już oczekują na zwiedzających.

Lila Pietrusiewicz
Wkrótce majówka. Wprawdzie ciepłe dni wciąż jeszcze przed nami, ale zawsze jest nadzieja, że pogoda może się zmienić na lepszą i będzie ciepło oraz pięknie jak na prawdziwy maj przystało. Warto wtedy odwiedzić Zamojski Ogród Zoologiczny im. Stefana Millera w Zamościu bo dużo się tu dzieje i przybyli nowi, niezwykli lokatorzy.

- Około 1500 osób odwiedziło zamojskie ZOO w przedświąteczny weekend (08.-09.04.2017). Jest to dobry wynik, pomimo,że sezon turystyczny dopiero się rozpoczyna. W poprzednim sezonie turystycznym ogród zanotował ponad 200 tys. odwiedzin - informuje Marek Gajewski, rzecznik prezydenta Zamościa.

Zmienił się wygląd wybiegu dla surykatek. Zwierzęta mają więcej pni i gałęzi do zabawy. Przearanżowane wnętrze ma sprawić, że ich codzienność nie będzie zbyt monotonna. Na wybiegu dla kuców utwardzono podłoże, by po deszczu zwierzęta nie brodziły w błocie.

Nowi lokatorzy w zoo
To ubarwiony na czerwono, kameleon lamparci pochodzący z Madagaskaru. W ogrodzie urodziła się też trzecia gereza abisyńska. Stado liczy obecnie siedem sztuk. W majowy weekend będzie je można oglądać na wybiegu zewnętrznym.

Remont u lwów

Rozpoczęła się modernizacja wybiegów wewnętrznych dla dużych kotów drapieżnych (para panter cejlońskich, tygrys, para lwów). Prace polegają na wykuciu starych wylewek, obniżeniu posadzek o prawie pół metra i wylaniu nowych posadzek specjalnie wyprofilowanych (w kierunku kratek ściekowych). Na wypoziomowanych wylewkach zostanie położona kratka drenażowa, a wszystko zasypane blisko 70cm warstwą kory. Kora będzie zaszczepiona bakteriami nitryfikacyjnymi, które będą oczyszczały odchody zwierzęce. Takie nowoczesne, samooczyszczające się podłoża w klatkach są stosowane w Polsce tylko w opolskim i wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Powieje chłodem
W pawilonie z akwariami zostanie zainstalowana klimatyzacja. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu jest koniecznością, ponieważ oświetlenie jarzeniowe emituje zbyt dużo ciepła a lampy ledowe nie dają odpowiedniego widma światła. W efekcie- rośliny przestały rosnąć, za to nadmiernie rozrastały się glony. Latem, wysoka temperatura na zapleczu akwariów (niekiedy przekraczała 30st.C.) doprowadzała do przegrzania wody w zbiornikach, ale też pogarszała warunki pracy pielęgniarzy w zoo. Montaż nowoczesnego systemu klimatyzacji obniżającego temperaturę i wilgotność wewnątrz tego pomieszczenia rozwiąże problem.

Hotel dla owadów

Przy pawilonie zimowym i stawach dla ptaków wodnych powstał hotel dla owadów. Jest to drewniana konstrukcja wypełniona rurkami z trzciny, cegłami-dziurawkami i nawierconymi pniami drzew. Hotel powstał z inicjatywy Pana Tomasza Zwolaka – kierownika technicznego ZOO, by ułatwić owadom zakładanie gniazd i zimowanie. W hotelu mieszkają już pszczoły murarki, bezpieczne dla ludzi (nie żądlą). W drugiej połowie kwietnia, obok hotelu, pojawi opis dydaktyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto