Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - prapremiera filmu

KS
KS
Film o 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty.
Film o 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty. KS
W piątek w Centrum Kultury Filmowej "Zorza" odbyła się prapremiera dokumentu o 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W spotkaniu wzięli udział reżyserowie produkcji, aktorzy, krewni pomordowanych w Wołyniu i młodzież szkolna. Z uwagi, że w filmie miały pojawić się sceny drastyczne salę kinową musieli opuścić uczniowie jednej z chełmskich szkół.

Chełm. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - historia prawdziwa nie jest popularna!
47 minut i 47 sekund - tyle trwał dokument w którym zawarto prawdziwą historię mordów na Wołyniu. Fabuła tego dokumentu oparta jest m.in. na wspomnieniach byłych partyzantów wcielonych do 27 Wołyńskiej Dywizji AK.
Wszystkie zdarzenia i potyczki oparte są na prawdziwych historiach kilku żołnierzy.

– Nie dostaliśmy wsparcia. Niosły nas ludzkie serca, patrioci i ludzie tacy jak Wy, czyli Państwo którzy daliście temu filmowi swoją energię i tylko to było dla nas motywacją – mówiła Maria Wiślicka, jeden z reżyserów produkcji. – Dziękuję mojemu mężowi Andrzejowi Wyrozębskiemu, który podnosił ten film kilka razy z upadku. Ten film jest po to, żeby w Polsce rozmawiać o mordach, o legendzie Armii Krajowej. To jest pierwszy film, który z takim wzruszeniem, na takiej nucie emocji - naszych autorskich - pokazuje ten temat.

Jak twierdzą sami reżyserowie, żadna instytucja kultury w Polsce nie chciała sfinansować produkcji. Ta powstała dzięki ludziom dobrej woli i samozaparciu jej pomysłodawców.

Chełm. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - pokazujcie film młodym!

Po projekcji filmu odbyła się dyskusja na jego temat. Jedną ze spornych kwestii było ograniczenie wiekowe. – Nasze dzieci oglądają bardziej brutalne bajki. Tu nie ma scen drastycznych, moim zdaniem film powinien być dozwolony dla młodszej widowni niż 18 lat – mówiła jedna z nauczycielek historii, które uczestniczyły w pokazie.

Z jej opinią zgodziła się większość obecnych na sali.

– Niektórzy z naszych uczniów byli aktorami w tym filmie. Uważam, że pod względem dydaktycznym jest on bardzo dobry i z chęcią byśmy go pokazywali naszym uczniom – mówiła nauczycielka historii z III LO i ZSE w Chełmie. – Niewielu autorów podręczników do historii podejmuje temat zbrodni wołyńskiej. Dlatego chciałabym podziękować autorom.


Chełm 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - wzruszająca historia opowiedziana przez kombatantów

– To piękne, że udało się Państwu reżyserom utrwalić wspomnienia tych, których za chwilę może nie być wśród nas. Za to serdecznie dziękuję – mówił jeden z obecnych na sali.

– To co było pokazane w tym filmie to mini, mini, mini część. Tam się działy dantejskie sceny. Płacz i krzyk było słychać nawet kilkanaście kilometrów dalej. Jako małe dziecko każdego wieczoru wychodziłam i widziałam na niebie łunę - mówiła pochodząca z Kowla krewna jednego z uczestników walk. – Mój brat, który zginął w tych walkach, był uważany za bandytę. Mój ojciec, żołnierz, siedząc na zebraniach słuchał jakiego wychował bandytę. Mam żal, że w wolnej Polsce powstają różne filmy, ale taki film nie może się ukazać. Są to filmy politycznie niepoprawne.

W tym roku mija 70 lat od powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK - jednostki utworzonej w 1944 roku w ramach akcji "Burza" z sił okręgu Wołyń. Jej oddziały operowały głównie na Polesiu Wołyńskim. Miały chronić ludność polską przed UPA. Do rozformowania dywizji doszło po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski. Żołnierze byli rozstrzeliwani i więzieni. Większość trafiła do obozu filtracyjnego NKWD w Skrobowie a stąd została wywieziona do łagrów.

Chełm. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - "oberwało się" wydziałowi oświaty UM Chełm
Sporo emocji u Krzysztofa Krzywińskiego - prezesa Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, który współpracował przy realizacji filmu wzbudził fakt, że wydział oświaty chełmskiego magistratu nie poinformował o prapremierze nauczycieli z chełmskich szkół. – Skąd się Państwo dowiedzieli o tym wydarzeniu? – dopytywał. – Nasza współpraca jako stowarzyszenia z wydziałem oświaty jest trudna. Szkoda, że wydział, który wiedział o prapremierze nie poinformował nauczycieli o możliwości przyjścia na projekcję.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto