(© freeimages.com)

Od ostatniego weekendu marca pośpimy o godzinę krócej. W nocy z 24 na 25 tego miesiąca przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, a dokładnie z godz. 2.00 na 3.00.

W Polsce zmianę czasu wprowadzono jeszcze w czasie okupacji hitlerowskiej, następnie obowiązywała ona w latach 1946-1949, 1957-1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Coraz częściej mówi się jednak o tym, aby znieść zmianę czasu.

Zmiana kosztowna i skomplikowana

Zmiana czasu w Polsce przeprowadzana jest dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Eksperci podkreślają, że to kosztowny i skomplikowany proces. Problem widać choćby w transporcie kolejowym i lotniczym oraz w systemach informatycznych. I tak na przykład w transporcie kolejowym przy odwoływaniu czasu letniego pociągi pasażerskie, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą wydłużyć postój na najbliższej stacji, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy.

Z kolei przy wprowadzaniu czasu letniego wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o dodatkową godzinę.

Wskazówek zegara nie przesuwa m.in. Rosja i Islandia

W Polsce zmiana czasu działa na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Wskazówek zegara w Europie nie przesuwają jedynie Islandia, Rosja i Białoruś.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!