Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamojski PGE wymieni ponad tysiąc transformatorów. Zaoszczędzimy?

Joanna Nowicka
od lewej: dyrektor Zakładu Technicznego - Stanisław Ciupak, dyrektor generalny PGE Zamość - Jan Wójtowicz i kierownik projektu - Marek Szczepanek
od lewej: dyrektor Zakładu Technicznego - Stanisław Ciupak, dyrektor generalny PGE Zamość - Jan Wójtowicz i kierownik projektu - Marek Szczepanek JN
Do końca tego roku na obszarze obsługiwanym przez zamojski oddział PGE stanie 106 nowych transformatorów. Do końca 2015 roku będzie to już 1141. Co oznacza to dla nas? Oszczędności, czyli ograniczenie wzrostu cen energii oraz drobne niedogodności, czyli kilkugodzinne przerwy w dostawie prądu.

Zamojski oddział PGE obejmuje zasięgiem powiaty: Włodawa, Chełm, Krasnystaw, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Biłgoraj i na terenie województwa podkarpackiego: Jarosław, Przeworsk i Przemyśl. Na całym tym obszarze do 2015 roku stanie 1141 nowych transformatorów energii. Najstarsze z wymienianych pochodzą jeszcze z 57 roku.

Jakie korzyści oznacza wymiana?
- Mówimy o rocznej oszczędności energii, którą można zobrazować jako zużycie energii przez okres roku w półtora tysiąca gospodarstw domowych. O tyle też należy odjąć zanieczyszczenie atmosfery dwutlenkiem węgla - Jan Wójtowicz, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Zamość – Oszczędności odczują oczywiście wszyscy klienci, ale ciężko już mówić o konkretnych liczbach. Na pewno ceny energii nie będą tak gwałtownie wzrastać.

Ilość wymienionych urządzeń to aż 13% ze wszystkich transformatorów na zamojskim obszarze PGE. Tutejszy oddział firmy zaczął realizację projektu „Ograniczenie strat energii poprzez wymianę transformatorów w PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość” jako pierwszy w Polsce. Poza Zamościem realizowany on będzie jeszcze w Lublinie, Łodzi i Warszawie.

Wymiana wiąże się oczywiście z pewnymi utrudnieniami:
-Odbiorcy niestety odczują to fizycznie. Przez dwie lub trzy godziny, gdy transformator jest wymieniany, musimy odłączyć prąd - mówi kierownik projektu, Marek Szczepanek.

Całkowity koszt projektu to ponad 35 mln zł. Dofinansowanie unijne wynosi tu 17 mln. Dyrekcja zamojskiego PGE przyznaje, że kluczowym argumentem sprzyjającym przyznaniu dotacji było ograniczenie emisji zanieczyszczeń dla roztoczańskiego terenu.


**Zamojski informator miejski

przydatne telefony i adresy w jednym miejscu

Wakacyjny przewodnik po regionieZobacz serwis Z przymrużeniem okaZobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto