W Terespolu ruszył próbny spis ludności

W 16 gminach w Polsce rozpoczął się próbny spis powszechny. Dokładnie za rok na pytania ankieterów odpowiadać będą wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Będzie to pierwszy spis ludności od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Do 31 maja próbna ewidencja ludności trwać będzie m.in. w Terespolu na Lubelszczyźnie. Dlaczego wybrano właśnie tę miejscowość? - Bo ta przygraniczna gmina, gdzie mieszkają ludzie różnych narodowości i nie każdy chce się przyznać do tego, czym się trudni, jest ogromnym wyzwaniem dla statystyki - tłumaczy Władysław Łagodziński, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego.

W ten sposób GUS przygotowuje się do znacznie poważniejszego zadania, jakim jest narodowy spis ludności i mieszkań w 2011. Wszyscy będą musieli, pod groźbą kary, odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. ich edukacji, źródła utrzymania czy dojazdów do pracy. Nieobowiązkowe będą tylko trzy pytania: o wyznanie, niepełnosprawność i dzietność.

Każdy z nas będzie miał do dyspozycji kilka sposobów rejestracji. Będzie można odpowiadać na pytania ankietera telefonicznego, ankietera, który zapuka do naszych drzwi albo samemu wypełnić formularz w internecie.

- Liczymy na to, że ludność masowo skorzysta z tej ostatniej opcji. Dlatego planujemy zatrudnić znacznie mniej rachmistrzów niż przy poprzednich spisach - komentuje Władysław Łagodziński, rzecznik GUS.

Nabór kandydatów na rachmistrzów ruszy najprawdopodobniej na dwa miesiące przed spisem, czyli w lutym 2011 roku. O zatrudnienie będą mogły się starać godne zaufania osoby pełnoletnie z co najmniej średnim wykształceniem. Każdy ankieter będzie rejestrował wywiad na przenośnym urządzeniu elektronicznym. Nie wiadomo jeszcze, ile będą mogli zarobić za każdą ankietę.

Będzie także spis rolny

1 września 2010 r. ruszy także spis rolny. Dowiemy się dzięki niemu o sytuacji społeczno-demograficznej i ekonomicznej rolników oraz o prowadzonej produkcji rolnej. Rachmistrz może tu zarobić nawet 60 zł za wypełniony formularz.

  • Polska Kurier Lubelski

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.