Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miasta udzieli porad prawnych i finansowych. Watro skorzystać

Mariusz Parkitny [email protected]
Bezpłatne porady prawne od stycznia muszą organizować wszystkie gminy i miasta. Mieszkańcy mogą pytać o sprawy z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy, czy podatkowego.

Trzy tysiące szczecinian skorzystało przez pół roku z bezpłatnych porad prawnych. Wiele osób wciąż nie wie jednak, że ma taką możliwość.

Od stycznia do czerwca w Szczecinie prawnicy udzielili ponad trzy tysiące porad. Zgłosiło je trzy tysiące osób. To spora liczba, ale wciąż wiele osób nie wie, że ma taką możliwość. Warto z tej formy pomocy skorzystać, bo porad udzielają profesjonaliści, a punkty czynne są aż do godz. 20. Sprawa niedawno zainteresowała się radna Małgorzata Gadomska.

- Proszę o udzielenie informacji na temat dotychczasowego przebiegu realizacji zadania dotyczącego nieodpłatnej pomocy prawnej oraz sposobów jego upowszechniania - napisała do prezydenta Szczecina.

I oto co odpisał jej Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

16 punktów

- Nieodpłatna pomoc prawna oraz edukacja prawna jest realizowana w Szczecinie w szesnastu punktach. Punkty pomocy prawnej rozmieszczono na terenie miasta w dwóch lokalizacjach - wyjaśnia Michał Przepiera.

Oto one:

- budynek Urzędu Miasta Szczecin pl. Armii Krajowej 1 (wejście od ul. Felczaka) w pokojach 56a ( przyjmują radcowie prawni), 56b (przyjmują adwokaci), 56c i 57 (przyjmują organizacje pozarządowe);

- w budynku filii Urzędu Miasta ul. Rydla 39-40 w pokoju 12 (organizacja pozarządowa/radcowie prawni/adwokaci) oraz pokoju 14 (organizacje pozarządowe).

- Przyjęcia interesantów odbywają się codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00. Czas pracy poszczególnych punktów podzielony został na czterogodzinne dyżury - dodaje Przepiera.

W pokojach 56a - 56c odbywają się trzy dyżury, zmieniające się co cztery godziny. Wyjątek stanowią dyżury w pokoju 57, w którym przyjęcia odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godz. 8.00 - 12.00, a we wtorki i czwartki w godz. 16.00 - 20.00.

W czym pomogą

Pomoc prawna udzielana w punktach zarówno przez adwokatów, radców prawnych, jak i przedstawicieli poszczególnych organizacji, polega na:

• poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, a także przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach;

• wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;

• pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo - administracyjnym;

• sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo - administracyjnym.

Nie każde prawo

System jest tak skonstruowany, że nie na wszystkie porady prawnicy będą udzielać odpowiedzi.

- Pomoc nie obejmuje spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia - dodaje Michał Przepiera.

Osoby uprawnione do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej mogą uzyskać informacje w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Do tej pory najwięcej porad udzielono z prawa cywilnego i spadkowego. Najmniej z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Osoby zainteresowane nieodpłatną pomocą prawną mogą skorzystać ze strony internetowej:

- nieodpłatna pomoc prawna / darmowa pomoc prawna. Jest tu wiele przydatnych informacji jak korzystać z bezpłatnej pomocy.

Najwięcej osób skorzystało z bezpłatnych porad w lutym - było ich prawie 600. Średnio miesięcznie korzysta ok. 450 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto