Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumacze języka migowego w chełmskim urzędzie on-line

KS
Wideotelefon pojawi się już niebawem w chełmskim magistracie. Zdjęcie ilustracyjne
Wideotelefon pojawi się już niebawem w chełmskim magistracie. Zdjęcie ilustracyjne Maciej Stanik/Archiwum/Naszemiasto
Teraz osoba słabosłysząca lub głucha, która przyjdzie do urzędu może liczyć na profesjonalną pomoc. Wszystko dzięki usłudze elektronicznego tłumacza.

Chełmski magistrat w ramach racjonalizacji wydatków, nie zatrudni dodatkowych osób – tłumaczy języka migowego. Miejscy urzędnicy nie zostaną również wysłani na drogie szkolenia. W zamian za to w urzędzie pojawi się tłumacz, tylko nieco inny.

Jak zapewniają miejscy urzędnicy osoby słabosłyszące i głuche nie będą musiały umawiać się na wizytę w urzędzie. Teraz tłumaczenie z języka migowego będzie odbywało się on-line. Do uruchomienia tej usługi będzie potrzebny jedynie wideotelefon. – Usługa polega na tłumaczeniu na żywo rozmowy z osobą głuchoniemą lub słabosłyszącą za pośrednictwem tłumacza dostępnego przez Internet – wyjaśnia Krystyna Tarasiuk z Urzędu Miasta Chełm. – Połączenie następuje automatycznie za pomocą podniesienia słuchawki specjalnego urządzenia zakupionego przez Urząd.

Koszt tego przedsięwzięcia w skali roku wyniesie chełmski magistrat około 6 tysięcy. Wystarczy, by pracownik Urzędu Miasta Chełm połączył się z Call Center z tłumaczem języka migowego. Wówczas rozpoczyna się wideokonferencja, która pozwala na jednoczesne skomunikowanie się trzech osób – pracownika urzędu, osoby głuchoniemej lub słabosłyszącej oraz tłumacza języka migowego. Następnie osoba głuchoniema lub słabosłysząca przedstawia tłumaczowi temat rozmowy. Tłumacz z kolei na bieżąco informuje urzędnika o tym co osoba głuchoniema lub słabosłysząca ma do przekazania.

Z certyfikowanym tłumaczem z zakresu polskiego języka migowego (PJM) i systemu języka migowego (SJM) urzędnicy mogą się kontaktować codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 17.30.

– Osoby z dysfunkcjami narządu słuchu, mowy, ruchu czy innymi to przecież równoprawni obywatele naszego miasta, dlatego też Urząd Miasta powinien być również w pełni dostępny dla tej grupy osób – mówi Elżbieta Grzyb, Sekretarz Miasta Chełm.
Skorzystanie z takiej formy komunikacji jest bezpłatne. Wystarczy tylko zgłosić się do Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Chełm funkcjonującego na parterze budynku przy ul. Lubelskiej 65.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto