Spotkanie z naturą w Botaniku

6,5 tysiąca gatunków i odmian roślin z różnych zakątków globu zgromadzono w lubelskim Ogrodzie Botanicznym UMCS. Od minionej soboty lublinianie znów mają możliwość ich podziwiania, gdyż po zimowej przerwie placówka otworzyła się dla wszystkich zainteresowanych.

Wiosna zagościła na dobre. W Ogrodzie Botanicznym już jakiś czas temu zakwitły gatunki roślin określane jako zwiastuny wiosny. Obecnie swoimi kolorami uwagę zwiedzających przyciągają m.in. krokusy, przebiśniegi, przylaszczki, prymule, wrzośce, kokorycz i zawilec gajowy. - Przekwitać zaczyna już rannik wiosenny - zauważa dr inż. Maciej Kwiatkowski, dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS. Na krzewach i drzewach liściastych zaczynają pękać pąki liściowe.

W szklarniach ogrodu królują rośliny ciepłych klimatów, które rozwijają się, wykwitają i wydają owoce w jednym czasie. - Szklarnie żyją swoim życiem. Rosnące w nich gatunki roślin żyją przez cały rok - mówi dyrektor Kwiatkowski. Możemy tu spotkać np. palmy i rośliny strefy śródziemnomorskiej. Lubelski Ogród Botaniczny UMCS może się pochwalić także bardzo bogatą kolekcją kaktusów i sukulentów.

W szklarniach znajduje się ok. 1600 gatunków i odmian roślin tropikalnych. Arboretum liczy ok. półtora tysiąca gatunków drzew, krzewów i krzewinek. Do tego dochodzi ponad 3 tys. bylin, czyli roślin wieloletnich. - Dodając jeszcze 220 gatunków róż, 330 gatunków roślin cebulowych czy kolekcję irysów, liczba gatunków i odmian roślin w Ogrodzie Botanicznym kształtuje się na poziomie 6,5 tysiąca - stwierdza Maciej Kwiatkowski.

Jak zauważa, Ogród Botaniczny to prawie 22 hektary terenu o przepięknym ukształtowaniu, urządzonego w sposób przemyślany, nie tylko do celów dydaktycznych, ale także rekreacyjnych. Co więcej, obecne jest w nim wiele gatunków zwierząt, w tym np. jeże, lisy oraz ptaki.

- W Ogrodzie Botanicznym można spotkać przede wszystkim pospolite ptaki leśne, takie jak kos, grubodziób, kowalik (jedyny ptak chodzący po pniach drzew głową w dół), bogatka i modraszka - informuje dr Marcin Polak z Zakładu Ochrony Przyrody UMCS. Jeśli będziemy mieć szczęście, uda nam się zaobserwować krogulca, małego ptaka szponiastego. - Na stawie zobaczymy kaczki krzyżówki i łabędzie nieme - dodaje dr Polak.

W kwietniu, w soboty, niedziele i święta Ogród Botaniczny jest czynny w godz. 10-18, a w dni powszednie od godz. 9 do 18. Szklarnie są dostępne dla zwiedzających w dni powszednie, w godz. 10-14. Bilety wstępu normalny i ulgowy kosztują odpowiednio 5 i 2,50 zł. Wejście od ul. Willowej jest czynne w tym miesiącu tylko w soboty, niedziele i święta. Z wejścia od al. Solidarności można korzystać codziennie.

  • Polska Kurier Lubelski

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.