Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobibór. Rusza drugi etap prac na terenie byłego Obozu Zagłady (ZDJĘCIA,WIZUALIZACJE)

KR
Sobibór. Rusza drugi etap prac na terenie byłego Obozu Zagłady
Sobibór. Rusza drugi etap prac na terenie byłego Obozu Zagłady Państwowe Muzeum na Majdanku
W Sobiborze, na terenie byłego Miejsca Zagłady trwa budowa nowego muzeum oraz Miejsca Pamięci. W przyszłym tygodnie rozpocznie się drugi etap prac, który zakłada wykończenie i wyposażenie budynków powstałych na terenie muzeum. Kolejnym działaniem będzie zagospodarowanie wokół nich infrastruktury komunikacyjnej.

Od 1 marca 2017 roku Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze jest nieczynne dla zwiedzających. Powodem jest modernizacja i budowa planowanego od lat Miejsca Pamięci. Godne upamiętnienie oraz ochrona i właściwe zabezpieczenie miejsca masowych grobów to najważniejszy element koncepcji utworzenia nowego muzeum. Prace idą zgodnie z harmonogramem.

- W ubiegłym roku teren o powierzchni 1,5 hektara został pokryty geowłókniną a następnie zasypany kruszywem z białego marmuru. Prace te odbywały się pod nadzorem Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy – tłumaczy Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku.
Powstały też dwa budynki, wystawienniczy oraz siedziba muzeum. Stoją obecnie w stanie surowym, otwartym. Od poniedziałku ruszy II etap prac na terenie muzeum.

- Skupimy się na wykończeniu i wyposażeniu budynków, które stoją już na terenie muzeum. Zostaną one wyposażone w przyłącza, instalacje elektryczne i sanitarne. Zagospodarujemy również teren wokół nich w ciągi komunikacyjne, takie jak parkingi, czy chodniki. Planowany termin zakończenia tego etapu to sierpień 2019 roku – informuje Kowalczyk-Nowak.

W pawilonie wystawienniczym mają znaleźć się m.in. oczyszczone i zakonserwowane relikty, które zostały znalezione przez archeologów na terenie Sobiboru. Przedmioty te są aktualnie przechowywane w magazynie zbiorów historycznych muzeum na Majdanku. Są to m.in. monety, okulary, buteleczki po perfumach i lekarstwach, grzebyczki do podpinania włosów, grzebienie, lusterka czy koraliki.

- Po zakończeniu drugiego etapu zajmiemy się kolejną częścią, która ma na celu urządzenie wystawy. Szacowany czas ponownego otwarcia Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze to 2020 rok.

Przypomnijmy, że inicjatywę utworzenia w Sobiborze Muzeum - Miejsca Pamięci , podjęły w 2008 roku Polska, Izrael, Holandia i Słowacja, przy udziale finansowym i merytorycznym wszystkich tych krajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto