Jeśli frekwencja w gminie przekroczy 43 procent, to mieszkańcy będą bawić się na balu sylwestrowym pod chmurką

Jeśli frekwencja w gminie przekroczy 43 procent, to mieszkańcy będą bawić się na balu sylwestrowym pod chmurką (© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Jak podnieść frekwencję wyborczą? Gmina Siedliszcze ma oryginalny pomysł. Jeśli do urn pójdzie o 10 procent więcej wyborców niż przed czterema laty to gmina zorganizuje zabawę Sylwestrową na świeżym powietrzu z zespołem muzycznym i fajerwerkami.

– W ostatnich wyborach samorządowych frekwencja w Gminie Siedliszcze wyniosła zaledwie 35,03 proc. To wynik najgorszy w województwie lubelskim – mówi Tomasz Szczepaniak, sekretarz Gminy Siedliszcze. – Sąsiednie gminy miały frekwencję powyżej 60 procent.

Szczepaniak dodaje, że w wyborach prezydenckich frekwencja w południe nieco się poprawiła. – Ale po zakończeniu głosowania znów byliśmy na ostatnim miejscu w powiecie chełmskim – mówi. – Niestety w gminie mamy bardzo rozproszoną zabudowę. Większość mieszkańców nie ma jak dotrzeć do komisji obwodowych.
Dlatego wójt gminy zapytał mieszkańców co zrobić, by ten niechlubny rekord zmienić. – Pytaliśmy ludzi w ankietach. Najbardziej odpowiednim działaniem okazał się właśnie bal sylwestrowy – mówi Szczepaniak. – Impreza byłaby sfinansowana ze środków Gminnego Ośrodka Kultury.

- Bardzo dobry pomysł. Ale wątpię, że skuszą się na to mieszkańcy wiosek położonych dalej od Siedliszcza. Przecież na zabawę sylwestrową i tak pewnie nie przyjadą – mówi Katarzyna Zielińska z Siedliszcza. – W samym miasteczku może zagłosuje więcej osób.

Czy gmina nie może ewentualnie dowozić ludzi na głosowanie? – O ile w wyborach prezydenckich byłoby to możliwe, to już w samorządowych nie. Wójt Hieronim Zonik kandyduje ponownie na urząd wójta i nie chcielibyśmy być posądzeni o manipulacje – wyjaśnia Szczepaniak.

Impreza miałaby się odbyć na Placu Wystawowym w Siedliszczu.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!