Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Segregacja odpadów w Chełmie. Podsumowanie

UM Chełm (opr. KS)
Segregacja odpadów w Chełmie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. W mieście, zdaniem urzędników, jest coraz czyściej.
Segregacja odpadów w Chełmie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. W mieście, zdaniem urzędników, jest coraz czyściej. KS/Archiwum
Segregacja odpadów w Chełmie po pierwszym miesiącu funkcjonowania systemu przedstawia się dość optymistycznie. Stopień recyklingu odpadów wyniósł 14,5 procent. Władze miasta cieszą się z sukcesu.

Za nami miesiąc doświadczeń w segregacji odpadów w Chełmie. Władze miasta chwalą mieszkańców za bardzo duży stopień segregacji śmieci. Miasto chwali mieszkańców i przypomina, o konieczności złożenia deklaracji.

Segregacja odpadów w Chełmie. Zmiany w magistracie

W związku z koniecznością wprowadzenia nowego systemu w miejskim magistracie konieczne były zmiany. W Urzędzie Miasta zostało utworzone Biuro Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Miasto zakupiło i uruchomiło odpowiedni system komputerowy, który w oparciu o składane przez właścicieli nieruchomości deklaracje, umożliwia utworzenie niezbędnych baz danych, a także zarządzanie systemem i sprawozdawczość.

Segregacja odpadów w Chełmie. Ile deklaracji wpłynęło do urzędu miasta?

Według danych na 1 sierpnia, do urzędu miasta wpłynęło w formie pisemnej 6 915 deklaracji na opłatę i odbiór odpadów, a także 222 wnioski od wspólnot i spółdzielni o dzierżawę pojemników na odpady frakcji mokrej lub odpady zmieszane.

Na ogólną liczbę 6 915 złożonych dotychczas deklaracji, 5 735 właścicieli nieruchomości, (około 83 procent) zadeklarowało, że będzie zbierać odpady w sposób selektywny, a 1 180, (około 17 procent), że nie będzie segregować odpadów.

– Wykaz ten został przekazany do MPGK, bo zgodnie z uchwałą Rady Miasta, worki I pojemniki typu ”dzwon”, w ramach opłaty, przysługują wyłącznie tym, którzy zadeklarowali gromadzenie odpadów w sposób selektywny – wyjaśnia Józef Górny, wiceprezydent Chełma.

Segregacja odpadów w Chełmie. Miasto rozstawia pojemniki i wydaje worki

Przy budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, ustawione zostały na stałe pojemniki do segregacji odpadów typu dzwon lub równoważne. Dla właścicieli domów jednorodzinnych, w ramach opłaty, wydawane są przez przewoźnika po 4 worki miesięcznie (tylko dla osób deklarujących segregację śmieci):
- dwa żółte 110 litrów na frakcję suchą,
- jeden zielony 110 litrów na odpady zielone
- jeden niebieski 80 litrów na szkło.

Uwaga! Na workach jest zamieszczona szczegółowa informacja o rodzaju odpadów, jakie mogą w nich być zgromadzone.

Ponadto w Zakładzie Oczyszczania Miasta przy ul.Bieławin został utworzony przez przewoźnika (MPGK) Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do którego właściciele nieruchomości zabudowanych domami jednorodzinnymi, którzy złożyli deklaracje, mogą przywozić w szczególności odpady problematyczne, a także odpady zielone poza okresem wegetacyjnym lub popiół poza sezonem grzewczym.

Segregacja odpadów w Chełmie. Odpadów jest więcej!

W porównaniu z czerwcem bieżącego roku, w lipcu strumień odpadów odebranych przez MPGK z nieruchomości wzrósł o 363 tony (31,9 procent). Baza klientów MPGK w czerwcu wynosiła 1 552, a lipcu wzrosła do 5 820, czyli liczba ta wzrosła o 375 procent!. – Gdzie podziewały się przed 1 lipca odpady od 4268 nowych klientów ?. A przecież i tak jeszcze nie wszyscy właściciele nieruchomości złożyli pierwsze deklaracje – pytają miejscy urzędnicy.

Segregacja odpadów w Chełmie. Mieszkańcy dobrze segregują śmieci

– Dużym wspólnym sukcesem jest osiągnięty w lipcu 14,5 procentowy stopień recyklingu, tj. odzyskania surowców do ponownego użycia lub wytworzenia energii. Udało się go osiągnąć przede wszystkim dzięki mieszkańcom miasta, którzy segregację nie tylko zadeklarowali, ale bardzo sumiennie ją prowadzili – mówi wiceprezydent Górny. – Wszystkim mieszkańcom, a także pozostałym uczestnikom systemu „śmieciowego” na terenie Miasta Chełm składam za to podziękowanie. Jednocześnie zachęcam tych mieszkańców, którzy złożyli deklaracje o zbieraniu odpadów „bez segregacji”, do ewentualnej zmiany stanowiska. Osiągnięty w lipcu stopień recyklingu, jeżeli będzie stabilny, stwarza szansę trwałości stawek opłat „śmieciowych”, ustalonych przez Radę Miasta Chełm w dniu 26 czerwca bieżącego roku, tj. odpowiednio 9 lub 14 zł miesięcznie od osoby – dodaje Górny.

Miejscy urzędnicy - Miasto Chełm i jego mieszkańcy zdali pierwszy egzamin!

Segregacja śmieci w Chełmie. Co musimy jeszcze polepszyć, nad czym musimy jeszcze popracować?

Po pierwsze, zdaniem miejskich urzędników, nad „uszczelnieniem” systemu, tj nad doprowadzeniem do sytuacji, kiedy wszyscy właściciele nieruchomości zostaną zarejestrowani w systemie w wyniku dobrowolnego złożenia deklaracji, albo poprzez wydanie w stosunku do nieruchomości uchylających się od tego obowiązku, przez prezydenta Chełma, administracyjnej decyzji zastępczej. Należy przypomnieć, że ustawowy obowiązek złożenia „pierwszej deklaracji śmieciowej” upłynął z dniem 15 kwietnia br.

W tym terminie obowiązywały już „uchwały śmieciowe” podjęte przez Radę Miasta Chełm w dniu 18 grudnia 2012 roku. Potem niektóre uchwały były jeszcze nowelizowane; raz w związku z sejmową nowelizacją ustawy w marcu 2013 roku, a drugi raz (26 czerwca) w związku z rozstrzygnięciem przetargu na odbiór i unieszkodliwianie odpadów. Wyznaczone zmienionymi uchwałami terminy złożenia deklaracji, dotyczą wyłącznie aktualizacji „pierwszych deklaracji śmieciowych”. To oznacza, że oczekiwanie na 15 września przez właścicieli nieruchomości, którzy dotychczas nie złożyli „pierwszych deklaracji śmieciowych”, jest nieuprawnione, a deklaracja ta (pierwsza) winna być złożona jak najszybciej. To oznacza także to, że niezależnie od tego, kiedy zostanie złożona „pierwsza deklaracja śmieciowa” lub wydana administracyjna decyzja zastępcza, z mocy ustawy, obowiązek ponoszenia opłat za odbiór i unieszkodliwianie odpadów powstał dla wszystkich właścicieli nieruchomości z dniem 1 lipca 2013 roku. Wszelkie zaległości w tym względzie, z mocy ustawy, miasto będzie zobowiązane windykować od dnia 1 lipca wraz z odsetkami. Dlatego osoby zalegające z pierwszymi deklaracjami, jak najszybciej winny je złożyć i wnieść do kasy miasta zaległe opłaty – mówią urzędnicy.

Segregacja odpadów w Chełmie. Na co się skarżą mieszkańcy?

W lipcu wpłynęło łącznie około 100 skarg od mieszkańców niezadowolonych ze świadczonych usług.

Po wnikliwym rozpatrzeniu skarg okazało się, że około 83 procent ogółu skarg, pochodziło od właścicieli i mieszkańców tych nieruchomości, które przed 1 lipca br. nie miały stałych umów na odbiór odpadów. – Skargi od tych mieszkańców wynikały w głównej mierze z niezrozumienia funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami, albo braku gotowości do podporządkowania się nowym zasadom – wyjaśnia Górny.

Jedną ze skarg lub wątpliwości, była kwestia śmieci, które luzem zalegają obok pojemników lub worków. Skargi dotyczyły tego, że wywożone były tylko te śmieci, które były w pojemnikach lub w workach, a te które były porozrzucane wokół, nie były zabierane. – Przypominam, że obowiązek utrzymania czystości i porządku na nieruchomości spoczywa na właścicielu tej nieruchomości. Odpady komunalne winny być gromadzone przez właściciela nieruchomości w pojemnikach lub w workach i tylko te odpady są odbierane przez przewoźnika – dodaje Górny. – Zaleganie śmieci poza pojemnikami lub workami może być rezultatem przeszukiwania ich przez zbieraczy surowców wtórnych, niestarannego wrzucania śmieci do pojemników lub worków, rozrywania worków przez zwierzęta, albo niewłaściwego doboru ilości i wielkości pojemników lub częstotliwości ich wywozu.

Część skarg dotyczyła rzekomego nie odebrania śmieci w terminie wynikającym z harmonogramu. – W miesiącu lipcu, z przyczyn niezależnych od MPGK, był tylko jeden przypadek wywozu odpadów z jednodniowym opóźnieniem. Pozostałe, jednostkowe przypadki mogły wynikać z nieterminowego wystawienia worków i pojemników (wywóz codziennie odbywa się już od godz. 7), pozostawienia pojemników w zamkniętym ogrodzeniu lub w ogrodzeniu w którym biegają psy, w zbyt dużej odległości od drogi, albo z zastawienia wąskiej drogi przez kilka godzin przez parkujące pojazdy – wyjaśniają miejscy urzędnicy.

Tu kierują do mieszkańców prośbę, by na bardzo wąskich ulicach, na których z trudem mijają się samochody osobowe, w dniach wywozu śmieci, do czasu ich wywiezienia, nie parkować żadnych pojazdów.

– Jestem przekonany, że z każdym dniem i tygodniem, system będzie funkcjonował coraz lepiej – mówi Józef Górny.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto