"Przedwiośnie", "Makbet", i "Nie-boska komedia"

"Przedwiośnie", "Makbet", i "Nie-boska komedia". To lektury, których znajomością musieli wykazać się uczniowie, którzy dziś (wtorek) pisali próbną maturę z języka polskiego (© Jacek Babicz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

"Przedwiośnie", "Makbet", i "Nie-boska komedia". To lektury, których znajomością musieli wykazać się uczniowie, którzy we wtorek pisali próbną maturę z języka polskiego. Arkusze (poziom podstawowy) opracowało wydawnictwo Operon.

Arkusz składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie musieli rozwiązać 15 zadań opartych na eseju Adama Krzemińskiego "Słownik zabijania" opublikowanego w "Polityce". W eseju Krzemiński pisze m.in. o tym, co w prawie międzynarodowym oznacza pojęcie ludobójstwo, w jaki sposób powstało i dlaczego są tacy, którzy uważają, że jego definicja jest niedoskonała. Autor zastanawia się również, dlaczego w historii ludzkości wciąż zdarzają się akty, które możemy określić mianem ludobójstwa i szuka odpowiedzi na pytanie: czy można im zapobiegać?

Druga część arkusza z polskiego to wypracowanie. Młodzież miała do wyboru dwa tematy:
1. "Postaci z innych światów. Dokonaj analizy i interpretacji podanych fragmentów "Makbeta" Wiliama Szekspira oraz "Nie-boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego i przedstaw, jaką funkcje pełnia w tych utworach postaci fantastyczne. Zwróć uwagę na ich wpływ na dalsze losy bohaterów".

2. "Marzenia i rzeczywistość. Dokonaj analizy i interpretacji podanych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego i przedstaw, jaki wpływ na postawę młodego Baryki miała opowieść ojca. Zwróć uwagę na jej symboliczne znaczenie. Wykorzystaj znajomość całego utworu."

- Na podstawie obydwu tematów widać ewolucję, jaką przechodzą tematy maturalne - analizuje Grzegorz Lech, dyr. III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. - Stają się one coraz bardziej rozbudowane, wymagają od uczniów, by wykazali się różnymi umiejętnościami. Temat oparty o fragment "Przedwiośnia" wymaga od uczniów analizy i interpretacji fragmentu tekstu. Muszą też zwrócić uwagę na symbolikę tekstu (opowieść ojca dotyczy słynnych szklanych domów - przyp. red.). Co ważne, młodzież powinna również wykazać się znajomością całego utworu.

Zdaniem Lecha podobną tendencję widać w temacie związanym m.in. z "Makbetem". - Po pierwsze, wymaga on znajomości obydwu utworów w całości - wyjaśnia dyrektor. - W poleceniu jest napisane, by młodzież wykazała, jaki wpływ na losy bohaterów miały sceny zamieszczone w arkuszu. Aby to zrobić, należy znać obydwa utwory. Trudność tematu polega również na tym, że "Makbet" i "Nie-boska" komedia to utwory wywodzące się z dwóch różnych epok. Wymaga to od uczniów ich znajomości.

Lech tłumaczy, że mimo wszystko obydwa tematy nie powinny zaskoczyć uczniów.

W środę kolejny dzień próbnych matur z Operonem. Szkoły organizują również próby na własną rękę, na podstawie arkuszy opracowanych przez nauczycieli. W "Unii" taka próba odbędzie się na wiosnę.
Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!
Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!