Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Chełmie. Ukraińscy studenci poznawali zakłady funkcjonujące w pasie przygranicznym

P J
fot. Fundacja "Partnerstwo i Współpraca" w Chełmie
Grupa studentów ukraińskich, uczących się w Katedrze Stosunków Międzynarodowych chełmskiej PWSZ, odbyła całodzienne sympozjum terenowe, którego celem było zapoznanie ich z najważniejszymi zakładami funkcjonującymi w pasie przygranicznym.

Przedsięwzięciu patronowali: Stanisław Adamiak Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie i w jego imieniu Fundacja „Partnerstwo i Współpraca” oraz władze PWSZ w Chełmie.

Pierwszą instytucją z której działalnością zapoznali się studenci, był Zakład Karny we Włodawie. Odwiedzającym umożliwiono poznanie najważniejszych obiektów: cel, zaplecza socjalnego, świetlicy terapeutycznej, a także innych pomieszczeń służących dla urozmaicenia czasu skazanym. Szczególne wrażenie, oprócz cel, zakratowanych i numerowanych na zewnątrz okien, podzielonych kratami korytarzy, sprawiają także zabezpieczenia wewnętrzne, stosowane zasady jednych otwartych drzwi, strefy ograniczonego poruszania się nawet dla funkcjonariuszy.

Studenci odwiedzili też Urząd Miejski we Włodawie, gdzie przeprowadzone zostały zajęcia praktyczne – inscenizowana „sesja” Rady Miasta, ze studentami jako radnymi i pełniącymi konkretne funkcje. Na pytania zadawane przez radnych odpowiadał obecny na „sesji” Wiesław Muszyński – burmistrz Włodawy. Młodzież zwiedziła także salę ślubów oraz punkt widokowy.

Kolejnym punktem wizyty była Placówka Straży Granicznej w Sławatyczach. Pogranicznicy zapoznali przybyłych z historią ochrony granicy państwowej, a także z danymi liczbowymi dotyczącymi ilości przekroczeń granicznych przez osoby i pojazdy. Omówiono także sprzęt specjalistyczny będący do dyspozycji funkcjonariuszy. Młodzież odwiedziła także przejście drogowe Sławatycze (Polska) – Domaczewo (Białoruś).

- W trakcie pobytu, na specjalnym z uwagi na jego funkcję terenie, studenci mieli możliwość poznania bezpośrednich procedur obowiązujących w tracie opraw granicznych, w tym odpraw podróżnych, ewentualnego trybu odwoławczego od odmowy podjętej przez funkcjonariusza w stosunku do podróżnego dotyczącej wjazdu do Polski lub wyjazdu z Polski. Ponadto widzieliśmy, jak jeden z kontrolowanych samochodów został skierowany do kontroli specjalnej – mówi dr hab. Andrzej Wawryniuk profesor nadzw. PWSZ w Chełmie, Katedra Stosunków Międzynarodowych. - W dniu wizyty na przejściu drogowym w Sławatyczach było około 20-30 pojazdów oczekujących na wjazd na teren przejścia.

W Kodniu młodzi ludzie odwiedzili Bazylikę Mniejszą pw. św. Anny, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej, a także zbudowany w 1513 r. kościół pw. św. Ducha oraz zrekonstruowany do wysokości parteru zamek, datowany na 1515 r. w Hannie natomiast studenci zwiedzili kościół pw. św. Piotra i Pawła, słynny również z cudownego obrazu Matki Boskiej i z malowideł na płótnie rozmieszczonych na ścianach świątyni.

W zajęciach uczestniczyli: Ihor Kolisnichenko, Valery Druzhok, Alina Shevchuk, Zahar Wolski, Vasylyna Kinach i Olha Vereshchuk. Zajęcia przygotowali: Andrzej Gil i Andrzej Wawryniuk, będący jednocześnie członkami Zarządu Fundacji „Partnerstwo i Współpraca”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto