Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada

RED
Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada
Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada archiwum
Co zrobić, gdy komornik zajmie konto bankowe na które pracodawca przelewa wynagrodzenie? Sprawdźcie, co prawnik radzi w takiej sytuacji. Jeśli macie inne pytania, piszcie: [email protected].

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Komornik zajął mi konto bankowe na które wpływa moje wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie to jest już pomniejszone o kwotę zajęcia komorniczego. Jak postąpić by wymienione środki komornik zwolnił spod egzekucji?

Odpowiedź na to pytanie jest zawarta w treści art. 881 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie ze wskazanym przepisem, komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy. Krótko: komornik zwolni w/w środki spod egzekucji w wypadku pełnego pokrycia długu. Gdy dłużnik pokryje dług i złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku tego dopełnił w całości, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności. W tej sytuacji wierzyciel winien żądać umorzenia (zawieszenia) postępowania. Gdy zażąda dalszego prowadzenia egzekucji, dłużnik, broniąc się przed egzekucją, ma możliwość wytoczenia powództwa przeciwegzekucyjnego. Wierzyciel pozostający w złej wierze może odpowiadać za szkodę wyrządzoną bezzasadną egzekucją.

Warto także pamiętać, że zgodnie z przepisem ar. 883 w/w kodeksu, dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości (np. alimenty), jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy.

Nadto, zgodnie z przepisem art. 799 w/w kodeksu, jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika (np. z ruchomości) oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku (np. z wynagrodzenia).

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto