Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piorun kulisty w Wojsławicach spalił kable telefoniczne?

KS
KS
W porównaniu do zwykłych wyładowań widocznych na zdjęciu, pioruny kuliste mają inny kształt i wysoką temperaturę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza, czyli więcej niż powierzchnia Słońca. Zdjęcie ilustracyjne
W porównaniu do zwykłych wyładowań widocznych na zdjęciu, pioruny kuliste mają inny kształt i wysoką temperaturę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza, czyli więcej niż powierzchnia Słońca. Zdjęcie ilustracyjne sxc.hu/archiwum
Mieszkańcy Wojsławic najpierw zobaczyli jasne światło, później usłyszeli huk. Wielu w wyniku wyładowania straciło sprzęty elektroniczne, nie działają również telefony stacjonarne. Mieszkańcy twierdzą, że w Wojsławicach uderzył piorun kulisty.

Piorun kulisty w Wojsławicach - potężne wyładowania obudziło większość mieszkańców
– Nagle zrobiło się jasno, potem był potworny huk i zatrzęsła się ziemia – tak opisuje wydarzenia z mieszkanka Wojsławic.
Do tego zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Od tamtej pory mieszkańcy zmagają się ze skutkami wyładowania.

- U mnie w domu spalił się ruter i przestał działać telefon – wyjaśnia inny mieszkaniec Wojsławic.
Poszkodowani w głównej mierze są mieszkańcy ul. Chełmskiej. To tam, najprawdopodobniej w dach domu uderzył piorun.

Do tej pory na całej ulicy nie działają telefony. Mieszkańcy skarżą się, że przedstawiciele operatora nie przyjechali nawet sprawdzić co się stało. Pytaliśmy Orange Polska o tę kwestię, ale do mementu publikacji tego materiału nie otrzymaliśmy żadnych wyjaśnień.

– Słyszałam, że uderzenie było tak potężne, że w jednym z nowych domów odpadły tynki. To był przerażający huk – twierdzi mieszkanka tej małej miejscowości.

Straty liczy również Urząd Gminy Wojsławice. Od kilku dni próbowaliśmy się dodzwonić do wójta, jednak okazało się, że w wyniku uderzenia pioruna zniszczona została centrala telefoniczna. Uszkodzone są również telefony w Gminnym Centrum Kultury w Wojsławicach.

– Na obecna chwilę nie można się skontaktować telefonicznie z Urzędem Gminy. Jedyny kontakt jest poprzez komórki służbowe pracowników, te jednak nie wszyscy znają. Mamy nadzieję, że w niedługim czasie awaria zostanie usunięta, bo to znacznie utrudnia nam pracę – usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy Wojsławice.

O sprawie dowiedzieliśmy się od pani Elżbiety Tarasińskiej. – Zaniepokoiłam się, bo nie mogłam dodzwonić się do swojej mamy. Dopiero, gdy zadzwoniłam do kuzyna na komórkę dowiedziałam się o piorunie – mówi Pani Elżbieta.

Piorun kulisty w Wojsławicach - czym jest piorun kulisty? Na pytania odpowiada doktorant na wydziale fizyki UMCS Lublin - pan Marek Kopciuszyński

- Czy takie pioruny występują często? Jak one wyglądają?
Nie są mi znane statystyki występowania takich piorunów, ale są zjawiskiem dość niecodziennym. Co jakiś czas słyszy się o tym, że komuś udało się zaobserwować piorun kulisty, jednak w porównaniu do typowych wyładowań chmura-ziemia, pojawiają się one niezwykle rzadko.

Tu warto dodać, że w tym roku ukazała się po raz pierwszy publikacja naukowa opisująca obserwację takiego wyładowania w Chinach, które nastąpiło podczas burzy w 2012 roku [1]. Udało się wówczas zarejestrować film, na którym widoczny jest piorun kulisty. Ma on kształt kuli o średnicy 1,1 m. Świecił on intensywnym białym światłem o fioletowym odcieniu i poruszał się poziomo z prędkością około 30 km/h. Wyładowanie trwało zaledwie nieco ponad 1,5 sekundy.

Według mojej wiedzy jest to jedyna naukowo potwierdzona obserwacja piorunu kulistego, chociaż istnieje wiele doniesień naocznych światków. Zwykle opisują oni piorun kulisty jako świecącą kulę o barwie, białej, żółtej, czerwonej, fioletowej lub zielonej, o średnicy od 1 cm do 1 m.

- Czym się charakteryzują pioruny kuliste?
Piorun kulisty może powstać podczas burzy po wyładowaniu typu chmura-ziemia. Na podstawie analizy widmowej ustalono, że piorun taki, to w rzeczywistości kula rozgrzanego powietrza złożona przede wszystkim ze świecących jonów azotu i tlenu, wymieszanym z minerałami wchodzącymi w skład gleby, takimi jak krzem, żelazo czy wapń. Mają one wysoką temperaturę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy stopni Celsjusza, czyli więcej niż powierzchnia Słońca. Są jednak około dwukrotnie "chłodniejsze" od typowego wyładowania typu chmura-ziemia.

- Czy można jakoś przewidzieć, że taki piorun może uderzyć?
Nie można przewidzieć, gdzie wystąpi piorun kulisty, podobnie jak nie można przewidzieć gdzie uderzy zwykły piorun. Choć w przypadku typowych wyładowań typu chmura-ziemia wiadomo, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że taki piorun uderzy w wysoki budynek, czy drzewo niż obok nich.

[1] J. Cen, P. Yuan, S. Xue. Phys. Rev. Lett. 112, 035001, (2014).


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto