18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nowa Kopalnia Węgla na Lubelszczyźnie (artykuł sponsorowany)

Artykuł sponsorowany
Lubelskie zagłębie węglowe to obszar, w którym znajduje się złoże węgla kamiennego określane jako "Chełm II". Nazwa złoża wynika z bezpośredniego sąsiedztwa miasta Chełm. Przez ostatni okres ponad 30 lat, mimo bardzo pozytywnych wyników badań geologicznych, obszar ten pozostawał poza wszelkimi planami rozwojowymi polskiego górnictwa. Poszukując realnych szans na pobudzenie gospodarki Lubelszczyzny, tematyką naturalnych złóż zainteresował się profesor Józef Zając - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i jednocześnie senator RP.

Bazując na istniejących materiałach geologicznych zebranych przez prorektorów chełmskiej uczelni (dr Beatę Fałdę oraz dr. inż. Arkadiusza Tofila), senator rozpoczął działania mające na celu znalezienie inwestora zainteresowanego budową nowej kopalni węgla kamiennego. Po wielu spotkaniach z krajowymi, jak również zagranicznymi firmami, realne zainteresowanie węglem złoża "Chełm II" okazała Kompania Węglowa dysponująca największym potencjałem wśród polskich firm w branży węglowej. W celu zagęszczenia odwiertów Kompania wystąpiła z wnioskiem o koncesję na poszukiwanie i planuje wykonanie ośmiu nowych odwiertów badawczych o szacowanym koszcie 11 mln zł. Wykonanie powyższych otworów pozwoli na lepsze udokumentowanie złoża oraz staranie się o koncesję na wydobywanie węgla kamiennego. Złoże "Chełm II" jest złożem, którego zasoby bilansowe przekraczają wartość miliarda ton, co jest jednocześnie gwarancją długiego i stabilnego funkcjonowania nowej kopalni. Jak podaje prezes KW Joanna Strzelec Łobodzińska - złoże charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi i mało skomplikowaną tektoniką, co powinno umożliwić projektowanie frontów wydobywczych o dużych wybiegach.

Nadzieje dla Lubelszczyzny, a głównie dla mieszkańców powiatu chełmskiego i krasnostawskiego, potwierdził we wtorek 2 października prof. Maciej Kaliski - z-ca dyrektora Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki i jednocześnie przewodniczący Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej.

Podczas zwołanej konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, przy udziale samorządowców regionu chełmskiego, omawiane były zagadnienia dotyczące przyszłości górnictwa węglowego w naszym regionie. Podczas spotkania prof. Maciej Kaliski potwierdził zaangażowanie Kompanii Węglowej w projekt nowej kopalni węgla w obszarze Pawłów - Rejowiec. Przedstawił m.in. obecną sytuację polskiego sektora węglowego. Wyjaśnił także jego udział w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Polska stawia na węgiel, a nasza energetyka dąży w kierunku niskoemisyjności. Możemy to osiągnąć dzięki prowadzaniu nowoczesnych technologii w tym zakresie - powiedział prof. Maciej Kaliski.

Wielkie nadzieje z budową kopalni wiążą chełmskie samorządy. - Mamy nadzieję, że politycy wreszcie docenią węgiel - mówią jednym głosem samorządowcy. - Uważamy, że należy dać szansę tym, którzy chcą zainwestować w budowę nowych kopalń. Dla mieszkańców całego regionu to nadzieja na nowe miejsca pracy. To również szansa na rozwój, lepsze i stabilniejsze życie - dodają samorządowcy.

Profesor Maciej Kaliski zapowiedział, że w związku z projektem budowy nowej kopalni węgla w naszym regionie planuje wyjazdowe posiedzenie Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej. Posiedzenie powinno odbyć się w styczniu przyszłego roku w obiektach PWSZ w Chełmie. Budowa nowej kopalni węgla może stać się impulsem przywracającym założenia sprzed kilkudziesięciu lat dotyczące budowy elektrowni węglowej. Z uwagi na ogromne zasoby węgla w złożu "Chełm II" zasadna staje się najbliższa lokalizacja eliminująca koszty transportu.

Przedstawiciele samorządów podkreślali gotowość oraz zaangażowanie w przygotowanie również tego projektu. Budowa elektrowni jest zagadnieniem wymagającym zabezpieczenia odpowiedniej ilości wody do chłodzenia bloków energetycznych, a powstanie takiego naturalnego zbiornika jest już przedmiotem wstępnych koncepcji.

Profesor Maciej Kaliski stwierdził, że budowa kopalni to inwestycja rzędu 2,5 mld zł oraz to, co najważniejsze dla regionu, około 2000 miejsc pracy bezpośrednio w kopalni. Czas niezbędny do wybudowania kopalni to okres około 5 lat. Uruchomienie nowej kopalni będzie wiązało się z koniecznością zatrudnienia doświadczonej kadry inżynierów oraz przygotowania nowych pracowników. Profesor Kaliski zadeklarował pomoc dla chełmskiej PWSZ, aby uczelnia stała się nie tylko znanym lotniczym ośrodkiem, ale również uczelnią kształcącą inżynierów w specjalnościach górniczych. Profesor Kaliski podczas swojej wizyty zwiedził również Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich, które dwa dni wcześniej oficjalnie otworzył wicepremier Waldemar Pawlak.

- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie w swoim rozwoju idącym w parze z potrzebami nie tylko regionu, ale i kraju, wyprzedza znaczące ośrodki akademickie. Taką ścieżką powinny podążać uczelnie wyższe w Polsce -mówił prof. Kaliski.

Podczas prezentacji laboratoriów największym zainteresowaniem, jak dodaje dr inż. Arkadiusz Tofil, cieszyły się tunel aerodynamiczny oraz symulator lotów. Profesor Kaliski podkreślił również, wartość i znaczenie nowoczesnego wyposażenia zakupionego przez chełmską uczelnię.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto