Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrody KAJ-a i nagrody dla najlepszej organizacji pozarządowej wręczone

UM Chełm (tom)
Laureatami, jedenastej już edycji, Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego zostali: Jerzy Tuszewski w kategorii twórczość literacka i artystyczna, Krystyna Mart w kategorii animator kultury oraz Krzysztof Kościuk, prezes „Graf”Sp. z o.o. w kategorii mecenat kultury. Najlepszą organizacją pozarządową został Automobilklub Chełmski.

Laureatami, jedenastej już edycji, Nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego zostali: Jerzy Tuszewski w kategorii twórczość literacka i artystyczna, Krystyna Mart w kategorii animator kultury oraz Krzysztof Kościuk, prezes „Graf”Sp. z o.o. w kategorii mecenat kultury. Najlepszą organizacją pozarządową został Automobilklub Chełmski.

Nagroda KAJ-a została ustanowiona uchwałą Rady Miejskiej w Chełmie w lutym 2001 r. Fundatorem nagród jest samorząd Chełma.

Laureatów nagrody wybiera Kapituła, spośród kandydatów zgłoszonych przez stowarzyszenia i związki twórcze, stowarzyszenia społeczno kulturalne, instytucje kultury oraz samych twórców. Zgodnie z ustalonym Regulaminem laureaci dwóch pierwszych kategorii otrzymują brązową statuetkę (jej autorem jest artysta plastyk Józef Jerzy Kierski) oraz nagrodę finansową (5000 zł). Mecenas kultury otrzymuje tylko statuetkę.

Prezydent miasta powołała Kapitułę, która wyłoniła tegorocznych laureatów. W skład Kapituły weszli: Longin Jan Okoń, Stanisław Adamiak, Zbigniew Lubaszewski, Jerzy Grosman, Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk i Waldemar Taurogiński.

O laureatach:
Jerzy Tuszewski – znany dziennikarz radiowy, reżyser teatru w Polskim Radiu, scenarzysta filmów dokumentalnych, pochodzący z Chełma i z nim nadal związany. Pracę zawodową rozpoczął w Polskim Radiu, któremu jest wierny do tej pory. Współpracuje również z licznymi rozgłośniami zagranicznymi. Jest autorem trzech filmów. Otrzymał min. złotą odznakę honorową Polskiego Radia, odznaczenie honorowe Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, nagrodę Niemieckiej Akademii Sztuk DADK we Frankfurcie nad Menem. Stale współpracuje z I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego. Jest aktywnym członkiem chełmskiej grupy literackiej „Lubelska 36”, związany z Teatrem Ziemi Chełmskiej.

Krystyna Mart – dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza. Wprowadziła nowatorskie formy zainteresowania działalnością muzeum, a przygotowany cykl wydarzeń na ubiegłoroczny jubileusz 90-lecia Muzeum Chełmskiego spotkał się z uwagą i uznaniem nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta. Wyróżniona medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest znakomitym animatorem kultury, który poprzez swoje działania w różnych sferach kultury sprawia, iż Muzeum Ziemi Chełmskiej jest aktywną instytucją kultury.

Krzysztof Kościuk – Prezes Zarządu Firmy „Graf” Spółka z o.o. Od lat otacza opieką finansową ogólnopolskie i międzynarodowe działania Chełmskiego Domu Kultury. Jest mecenasem Formacji Tańców Latynoamerykańskich Takt-Graf, która w ubiegłym roku zdobyła tytuł Mistrza Polski w kategorii młodzieżowej powyżej 15 lat i Formacji Tańców Latynoamerykańskich Mały Takt-Graf. Oprócz opieki nad Formacją udzielał również wsparcia finansowego przy organizacji różnego typu imprez artystycznych.

Patron nagrody Kazimierz Andrzej Jaworski ps. literacki KAJ urodził się w 1897 roku, w Siedliszczu koło Chełma. Był wybitnym pedagogiem, poetą, prozaikiem, cenionym tłumaczem literatury słowiańskiej, redaktorem i wydawcą miesięcznika literackiego „Kamena”. KAJ niemal przez całe życie związany był z Chełmem i Ziemia Chełmską. Zmarł w Lublinie, w 1973 roku.

Laury dla najlepszych
Nagroda dla Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Automobilklub Chełmski, wyróżnienia dla Nadbużańskiego Towarzystwa Kultury i Stowarzyszenia Kresy Pamięć i Przyszłość – taki jest werdykt komisji która oceniała kandydatów zgłoszonych do nagrody Prezydenta Miasta Chełm.

Jedną z form współpracy pozafinansowej miasta z organizacjami pozarządowymi jest przyznanie raz w roku nagrody Prezydenta Miasta Chełm dla organizacji wyróżniającej się w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. W kwietniu br. miasto zaprosiło (w ramach ogłoszonego otwartego konkursu) do zgłaszania kandydatów do tegorocznej nagrody. Zgłoszenia były przyjmowane do 16 maja, potem ich oceną i wyborem laureatów zajęła się specjalnie powołana komisja konkursowa. Komisja brała pod uwagę aktywność organizacji w danym roku, innowacyjność podejmowanych działań, umiejętność i skuteczność w pozyskiwaniu funduszy, współpracę z innymi organizacjami.

Nagrodzone stowarzyszenie otrzyma profesjonalny obiektyw do aparatu Nikon.

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Automobilklub Chełmski. Konsekwentnie od wielu lat realizuje rozmaite przedsięwzięcia na rzecz rozwoju lokalnego, społecznej aktywizacji mieszkańców, poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, różnorodnej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, pomocy dzieciom, młodzieży, kobietom, osobom niepełnosprawnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym. Z powodzeniem realizuje również inicjatywy w sferze kultury, edukacji i informacji, organizuje imprezy i spotkania w zakresie kultury fizycznej, sportu turystyki i ochrony środowiska. Z inicjatywy SRLACh w mieście przygotowana została Wigilia Wszystkich Chełmian. Stowarzyszenie było także organizatorem wydarzeń kulturalnych m.in. Festiwalu Cały świat to jeden wielki Chełm, Przegląd Filmów Żydowskich oraz festynu Pożegnanie Lata. Od kilku lat Automobilklub Chełmski jest koordynatorem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chełmie.

Wyróżnienia otrzymały:

Nadbużańskie Towarzystwo Kultury skupia się na działaniach służących integracji rozproszonego środowiska literackiego Kresów – Wołynia w Polsce i na świecie. Podejmuje inicjatywy na rzecz podtrzymania świadomości kulturowej Wołynian przesiedlonych do Chełma i okolic po 1945 r. Od wielu lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Poetycki “U progu Kresów”, a także zjazdy Kresowian. Towarzystwo aktywnie współpracuje z wieloma instytucjami organizacjami społecznymi.

Stowarzyszenie ,,Kresy Pamięć i Przyszłość”
zajmuje się badaniem i popularyzowaniem historii, tradycji i dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. W sferze zainteresowania stowarzyszenia pozostają również historia, czyny i tradycje Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Organizuje m.in. ,,żywe lekcje historii”, wycieczki na Kresy, wyjazdy na uroczystości patriotyczne odbywające się w całym kraju i za granicą, otacza opieką miejsca pamięci narodowej. Prowadzi działalność dobroczynną i charytatywną, propaguje krajoznawstwo i turystykę edukacyjną. Stowarzyszenie realizuje przedsięwzięcia skierowane na podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej obywatelskiej i kulturowej. Zajęło się renowacją kwatery wojennej żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej na cmentarzu w Bindudze – Wołyń (Ukraina), zorganizowało wyjazd patriotyczno-poznawczy z młodzieżą z chełmskich szkół. Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, szkołami, uczelniami wyższymi.

W sobotę przyznano również tytuł Chełmianin Roku. Został nim prof. Józef Zając, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Czytaj serwis specjalny Dni Chełma 2011

***
**Chełmski informator miejski

przydatne telefony i adresy w jednym miejscu

**

Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto