Nadleśnictwo Sobibór zaobserwowało na terenach swoich lasów rysia. To bardzo skryte zwierzę udało się sfotografować strażnikom leśnym na terenie Leśnictwa Podlaski. Ryś przechadzał się w środku dnia przy ruchliwej drodze.

„Już od dłuższego czasu docierały do nas informacje, że na terenie naszego nadleśnictwa zadomowiły się rysie. Możliwość zobaczenia tego pięknego kota wydawała się jednak nikła. Choć ryś przy spotkaniu z człowiekiem nie ucieka, potrafi tak szybko ukryć się, że niemalże znika z pola widzenia” – czytamy na stronie internetowej Nadleśnictwa Sobibór.

Obecnie u rysi trwa okres godowy zwany marcowaniem. Być może napotkany drapieżnik znajdzie tu swoją partnerkę i rysie zadomowią się w sobiborskich lasach na stałe? O tym dowiemy się za jakieś dwa do trzech miesięcy, bo wtedy mogą pojawić się małe kocięta.

Ryś występuje w Europie i Azji. Poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Na terenie Polski żyje 285 rysi, zazwyczaj można je odnaleźć w Kotlinie Biebrzańskiej, Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej, Boreckiej oraz na Pogórzu Karpackim. Te drapieżne ssaki są objęte ochroną gatunkową.

Z regionu

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!