18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Zagłębie Węglowe: co dalej z kopalnią w Pawłowie?

JM
Tak ma wyglądać kopalnia węgla w Pawłowie
Tak ma wyglądać kopalnia węgla w Pawłowie JM
Pokłady węgla w rejonie Chełma rozciągają się aż po okolice Hrubieszowa. Z tego, największa część zasobów zlokalizowana jest w okolicach Rejowca Fabrycznego na terenie Pawłowa.

Lubelskie Zagłębie Węglowe - będą inwestycje?
- Duże nadzieje wiążemy z inwestycją w Lubelskim Zagłębiu Węglowym - złoże Pawłów. Projekt przygotowany przez moich poprzedników jest bardzo dobry i będziemy go realizować. Jest tutaj bardzo dobry węgiel, na którym można dobrze zarobić, gdyż jego wydobycie będzie o wiele tańsze niż w śląskich kopalniach. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze za siedem lat w obrębie złoża "Pawłów” uruchomiona zostanie pierwsza ściana i zaczniemy wydobywać surowiec – stwierdził Mirosław Taras, prezes zarządu Kompanii Węglowej S.A. podczas środowego spotkania w chełmskiej PWSZ.

Tym samym prezes Taras rozwiał wszelkie wątpliwości co do budowy kopalni na terenie powiatu chełmskiego, jakie pojawiły się w związku z trudną sytuacją z jaką ostatnio boryka się Kompania Węglowa.

Gościem chełmskiej uczelni był również prof. dr hab. inż. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, który podkreślił, że jest to projekt niezwykle ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i ministerstwo w pełni go popiera. W spotkaniu uczestniczyli również samorządowcy z powiatu chełmskiego.

- Węgiel jest jednym z najtańszych surowców energetycznych i długo jeszcze będzie surowcem strategicznym. A zatem na tym właśnie źródle Polska powinna oprzeć swoje bezpieczeństwo energetyczne. Tymczasem złoża na Śląsku powoli się wyczerpują i są coraz mniej rentowne. W tej sytuacji nie ma odwrotu od inwestycji w ramach Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Warunki górniczo-geologiczne, które tutaj panują pozwalają zbudować nowoczesną, wydajną kopalnię – mówił prof. Maciej Kaliski.

Jednocześnie Maciej Kaliski zwrócił uwagę, na ogromne zasługi i determinację prof. dr hab. Józefa Zająca rektora PWSZ w Chełmie, który był pomysłodawcą i inicjatorem budowy kopalni w gminie Rejowiec Fabryczny.
Zakres robót sporządzony w oparciu o wstępną koncepcję zagospodarowania złoża wykazuje, że: inwestycja kosztować będzie około 3,7 mld zł. Docelowy model zakłada budowę w Pawłowie kopalni jednoruchowej: z dwoma szybami centralnymi i jednym peryferyjnym. Wydobycie na poziomie 20,0 tys. t/d tj. ok. 5 mln t/rok. Kopalnia zatrudniać będzie około 2 000 osób.

To niewątpliwie dobra wiadomość, dla wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego, obecnie jednego z najbiedniejszych regionów. Nadzieje na węglowy boom sprawiły, że do przyszłych potrzeb już zaczyna się dostosowywać system kształcenia. Chełmska PWSZ przystąpiła do organizacji specjalizacji górniczych. W roku akademickim 2013/2014 ruszyły trzy: mechanizacja górnictwa w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn oraz elektryfikacja kopalń i niekonwencjonalne źródła energii - w ramach kierunku elektrotechnika.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto