18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie Zagłębie Węglowe: co dalej z kopalnią w Pawłowie?

JM
Tak ma wyglądać kopalnia węgla w Pawłowie
Tak ma wyglądać kopalnia węgla w Pawłowie JM
Pokłady węgla w rejonie Chełma rozciągają się aż po okolice Hrubieszowa. Z tego, największa część zasobów zlokalizowana jest w okolicach Rejowca Fabrycznego na terenie Pawłowa.

Lubelskie Zagłębie Węglowe - będą inwestycje?
- Duże nadzieje wiążemy z inwestycją w Lubelskim Zagłębiu Węglowym - złoże Pawłów. Projekt przygotowany przez moich poprzedników jest bardzo dobry i będziemy go realizować. Jest tutaj bardzo dobry węgiel, na którym można dobrze zarobić, gdyż jego wydobycie będzie o wiele tańsze niż w śląskich kopalniach. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze za siedem lat w obrębie złoża "Pawłów” uruchomiona zostanie pierwsza ściana i zaczniemy wydobywać surowiec – stwierdził Mirosław Taras, prezes zarządu Kompanii Węglowej S.A. podczas środowego spotkania w chełmskiej PWSZ.

Tym samym prezes Taras rozwiał wszelkie wątpliwości co do budowy kopalni na terenie powiatu chełmskiego, jakie pojawiły się w związku z trudną sytuacją z jaką ostatnio boryka się Kompania Węglowa.

Gościem chełmskiej uczelni był również prof. dr hab. inż. Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Gospodarki, który podkreślił, że jest to projekt niezwykle ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i ministerstwo w pełni go popiera. W spotkaniu uczestniczyli również samorządowcy z powiatu chełmskiego.

- Węgiel jest jednym z najtańszych surowców energetycznych i długo jeszcze będzie surowcem strategicznym. A zatem na tym właśnie źródle Polska powinna oprzeć swoje bezpieczeństwo energetyczne. Tymczasem złoża na Śląsku powoli się wyczerpują i są coraz mniej rentowne. W tej sytuacji nie ma odwrotu od inwestycji w ramach Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Warunki górniczo-geologiczne, które tutaj panują pozwalają zbudować nowoczesną, wydajną kopalnię – mówił prof. Maciej Kaliski.

Jednocześnie Maciej Kaliski zwrócił uwagę, na ogromne zasługi i determinację prof. dr hab. Józefa Zająca rektora PWSZ w Chełmie, który był pomysłodawcą i inicjatorem budowy kopalni w gminie Rejowiec Fabryczny.
Zakres robót sporządzony w oparciu o wstępną koncepcję zagospodarowania złoża wykazuje, że: inwestycja kosztować będzie około 3,7 mld zł. Docelowy model zakłada budowę w Pawłowie kopalni jednoruchowej: z dwoma szybami centralnymi i jednym peryferyjnym. Wydobycie na poziomie 20,0 tys. t/d tj. ok. 5 mln t/rok. Kopalnia zatrudniać będzie około 2 000 osób.

To niewątpliwie dobra wiadomość, dla wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego, obecnie jednego z najbiedniejszych regionów. Nadzieje na węglowy boom sprawiły, że do przyszłych potrzeb już zaczyna się dostosowywać system kształcenia. Chełmska PWSZ przystąpiła do organizacji specjalizacji górniczych. W roku akademickim 2013/2014 ruszyły trzy: mechanizacja górnictwa w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn oraz elektryfikacja kopalń i niekonwencjonalne źródła energii - w ramach kierunku elektrotechnika.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto