Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia pod Chełmem - Kompania nie rezygnuje z budowy kopalni węgla

JM
Kopalnia pod Chełmem - Kompania Węglowa nie rezygnuje z budowy kopalni węgla
Kopalnia pod Chełmem - Kompania Węglowa nie rezygnuje z budowy kopalni węgla JM
Przedstawiciele Kompanii Węglowej S.A. z Katowic, którzy uczestniczyli w spotkaniu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie potwierdzili, że powstanie kopalnia w okolicach Pawłowa. Jak twierdzą jest to niezależne od kondycji w jakiej znajduje się spółka. Tym samym rozwiali wątpliwości, jakie pojawiły się ostatnio odnośnie realizacji tej ważnej dla całego regionu inwestycji.

Kopalnia pod Chełmem - Kompania nie rezygnuje z budowy kopalni
Z chełmskimi i krasnostawskimi samorządowcami, wójtami i władzami uczelni w auli PWSZ spotkali się: Waldemar Chowaniec, Marek Maruszczyk oraz Andrzej Zbroniec, reprezentujący Kompanię Węglową z Katowic. Podczas spotkania podsumowali dotychczasowe działania związane z budową kopalni w rejonie Pawłowa oraz przedstawili poszczególne etapy realizacji inwestycji, która powstałaby w ciągu najbliższych 10-11 lat.

Dwa lata temu Kompania Węglowa uzyskała koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie złoża w okolicach Pawłowa gm. Rejowiec Fabryczny. Na zlecenie spółki Śląskie Towarzystwo Wiertnicze Dalbis wykonało osiem odwiertów o głębokości od 820 do 965 metrów. Do końca listopada br. będzie gotowa dokumentacja geologiczna podsumowująca wyniki wierceń. Wstępnie są one bardzo korzystne. Pełna dokumentacja geologiczna będzie podstawą do utworzenia projektów zagospodarowania złoża i wystąpienia do ministra środowiska o koncesję na eksploatację węgla kamiennego.

Po uzyskaniu koncesji Kompania Węglowa rozpocznie kolejny etap związany z budową nowej kopalni w rejonie Pawłowa. Powierzchnia rejonu Pawłów to około 70 km kw. Szacunkowa wielkość tzw. bilansowych zasobów węgla w tym rejonie to ok. 840 mln ton, z czego ok. 185 mln ton to zasoby operatywne, czyli możliwe do opłacalnej eksploatacji.

Przedstawiciele Kompanii Węglowej podkreślali, że nowa kopalnia może zatrudnić bezpośrednio ok. 2 tys. osób i produkować ok. 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie. Ponadto pięciokrotnie więcej osób może znaleźć zatrudnienie w firmach okołogórniczych i usługowych. Wśród zalet budowy kopalni w tym rejonie wymieniali m.in. łatwiejsze niż na Śląsku warunki geologiczne, korzystną budowę złoża, mniejszy stopień urbanizacji oraz rzadszą sieć dróg, a tym samym mniejsze narażenie na szkody na powierzchni. Podkreślali, że dużo zależy też od woli lokalnych samorządów, chodzi m.in. o przeprowadzenie procesu związanego ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy po uzyskaniu koncesji na wydobycie złoża.

- Zależy nam na dobrej współpracy z samorządami i cieszymy się, że ta współpraca już istnieje. Chcemy by samorządy były dla nas partnerami. – podkreślał Waldemar Chowaniec z Kompanii Węglowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto