Jutro z hukiem powitamy Pana

W Janowcu nad Wisłą bębnienie rozpoczyna się już w Wielką Sobotę. Na cmentarzu. Przez całą noc z soboty na niedzielę bębniarze odwiedzają domy mieszkańców Janowca. Walą pałkami aż do rezurekcji. W czasie procesji głos bębna nie może ani na chwilę zamilknąć. - Od wieków w ten sposób obwieszcza się u nas światu zmartwychwstanie Jezusa - tłumaczy etnograf Janina Babinicz-Witucka.

Janowiec nad Wisłą jest jedną z nielicznych miejscowości w Polsce, w których praktykuje się zwyczaj bębnienia. Według tamtejszych etnografów pochodzi on najprawdopodobniej z XVI w. Pierwotnie nie miał nic wspólnego ze świętami. Z czasem jednak w Janowcu przyjęło się, że jest on nieodłącznym elementem Wielkanocy.

- Równie "głośnym" zwyczajem jest odpalanie petard i puszek z karbidem podczas rezurekcji - opowiada Katarzyna Kraczoń z Biura Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. - Tradycja podaje, że w chwili zmartwychwstania kamień, którym zasłonięty był grób Jezusa, osunął się z wielkim hukiem. Do tego właśnie momentu nawiązuje ten zwyczaj. Praktykowany jest do tej pory, ale częściej na wsiach niż w miastach.

Do dnia dzisiejszego zachował się również zwyczaj śmigusa-dyngusa. Kiedyś były to dwa oddzielne słowa. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą. Miało to symbolizować wiosenne oczyszczenie z brudu, chorób i grzechów. Dyngus, czyli zwyczaj zbierania datków, był formą wykupienia się od tego. Z czasem jednak z tych dwóch obrzędów pozostał tylko jeden, często wypaczany przez młodzież, zwyczaj polewania się wodą.

  • Polska Kurier Lubelski

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.