Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Harmonijny rozwój

(szen)
Inwestycje w ciepłownictwie prowadzą nie tylko do obniżenia kosztów wytwarzania energii, ale także ochrony środowiska naturalnego. Taką filozofią kieruje się w swej działalności Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki ...

Inwestycje w ciepłownictwie prowadzą nie tylko do obniżenia kosztów wytwarzania energii, ale także ochrony środowiska naturalnego. Taką filozofią kieruje się w swej działalności Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowskich Górach, wchodzące w skład Polskiej Grupy Ciepłowniczej PRATERM S.A. Jest ono głównym dostawcą energii cieplnej w mieście.

Misją przedsiębiorstwa jest wytwarzanie i dostarczanie ciepła, według potrzeb odbiorców, po możliwie najniższej cenie. Jednocześnie powinno się to odbywać w sposób maksymalnie przyjazny dla środowiska naturalnego. Skuteczna realizacja takiego zadania nie byłaby możliwa bez prowadzonych inwestycji na szeroką skalę.

Trochę historii
MPEC Sp. z o.o. jako samodzielna spółka działa od 1997 roku. Do tego czasu przedsiębiorstwo było częścią Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej w Bytomiu. W 2000 roku tarnogórski zakład oficjalnie stał się miejskim przedsiębiorstwem. Udziały w niej wykupiła gmina Tarnowskie Góry. Kolejna ważna cezura dla tarnogórskiego MPEC-u to grudzień 2003 roku. Wtedy spółka pozyskała strategicznego partnera, którym stała się Polska Grupa Ciepłownicza PRATERM S.A. z siedzibą w Warszawie.

Nowe inwestycje
Przez lata działalności MPEC Tarnowskie Góry stał się głównym dostawcą energii cieplnej w mieście. Ciągły rozwój przedsiębiorstwa wymagał nowych inwestycji i nakładów finansowych. Stało się to możliwe od momentu, kiedy spółkę wsparła kapitałem i doświadczeniem firma PRATERM S.A. To właśnie wtedy w przedsiębiorstwie rozpoczęto wielokierunkową modernizację. Jej efektem ma być stworzenie zintegrowanego miejskiego systemu ciepłowniczego.

Program inwestycyjny przebiega wielokierunkowo. Pierwszy to modernizacja i automatyzacja podstawowego źródła ciepła, przez co uzyskano lepszą efektywność spalania węgla, zmniejszono zużycie energii elektrycznej do wytwarzania i przesyłu ciepła.

Drugi kierunek to wprowadzanie działań przyjaznych środowisku naturalnemu. Dzięki zastosowaniu efektywniejszych układów oczyszczania spalin kotłów, zmniejszono emisję zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery.

MPEC Tarnowskie Góry inwestuje także w technologie, które mają doprowadzić do likwidacji tzw. niskiej emisji. W tym celu przedsiębiorstwo rozbudowuje miejską magistralę ciepłowniczą i przyłącza do niej odbiorców zasilanych z lokalnych kotłowni koksowych oraz likwiduje przestarzałe kotłownie, działające przy tarnogórskich osiedlach.

Są tego wymierne efekty. Ilość pyłów wprowadzanych w ostatnim czasie zmniejszyła się aż o około 115 ton rocznie. Z kolei ilość spalanego koksu w centrum Tarnowskich Gór spadła o 3,5 tys. ton.

Rola funduszy zewnętrznych
Aktualnie MPEC Tarnowskie Góry wytwarza ciepło w dwóch kotłowniach, z których największa - ciepłownia Przyjaźń - wyposażona jest w dwa kotły WR - 25 i trzy kotły WR -10. W 2005 roku długość sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami zwiększyła się o 8,9 km.

Powyższe dane w tym roku ulegną zmianie, bowiem tarnogórska spółka cały czas przyłącza do niej kolejnych odbiorców i rozbudowuje magistralę. Na jej budowę MPEC pozyskał niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 4,2 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Po zakończeniu inwestycji, WFOŚiGW może umorzyć część pożyczki. Z kolei na modernizację układu odpylania kotłów spółka uzyskała środki z Sektorowego Programu Operacyjnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 1,6 miliona zł. Unia Europejska dofinansowała połowę tej sumy.

Zapamiętaj ten adres

Miejskie Przedsiębiorstwo
Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.
ul. Miodowa 1, 42-606 Tarnowskie Góry
tel: 032-285-96-87
www.mpec-tg.pl
e-mail: [email protected]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto