Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - prapremiera filmu

KS
KS
Film o 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty.
Film o 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty. KS
W piątek w Centrum Kultury Filmowej "Zorza" odbyła się prapremiera dokumentu o 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. W spotkaniu wzięli udział reżyserowie produkcji, aktorzy, krewni pomordowanych w Wołyniu i młodzież szkolna. Z uwagi, że w filmie miały pojawić się sceny drastyczne salę kinową musieli opuścić uczniowie jednej z chełmskich szkół.

Chełm. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - historia prawdziwa nie jest popularna!
47 minut i 47 sekund - tyle trwał dokument w którym zawarto prawdziwą historię mordów na Wołyniu. Fabuła tego dokumentu oparta jest m.in. na wspomnieniach byłych partyzantów wcielonych do 27 Wołyńskiej Dywizji AK.
Wszystkie zdarzenia i potyczki oparte są na prawdziwych historiach kilku żołnierzy.

– Nie dostaliśmy wsparcia. Niosły nas ludzkie serca, patrioci i ludzie tacy jak Wy, czyli Państwo którzy daliście temu filmowi swoją energię i tylko to było dla nas motywacją – mówiła Maria Wiślicka, jeden z reżyserów produkcji. – Dziękuję mojemu mężowi Andrzejowi Wyrozębskiemu, który podnosił ten film kilka razy z upadku. Ten film jest po to, żeby w Polsce rozmawiać o mordach, o legendzie Armii Krajowej. To jest pierwszy film, który z takim wzruszeniem, na takiej nucie emocji - naszych autorskich - pokazuje ten temat.

Jak twierdzą sami reżyserowie, żadna instytucja kultury w Polsce nie chciała sfinansować produkcji. Ta powstała dzięki ludziom dobrej woli i samozaparciu jej pomysłodawców.

Chełm. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - pokazujcie film młodym!

Po projekcji filmu odbyła się dyskusja na jego temat. Jedną ze spornych kwestii było ograniczenie wiekowe. – Nasze dzieci oglądają bardziej brutalne bajki. Tu nie ma scen drastycznych, moim zdaniem film powinien być dozwolony dla młodszej widowni niż 18 lat – mówiła jedna z nauczycielek historii, które uczestniczyły w pokazie.

Z jej opinią zgodziła się większość obecnych na sali.

– Niektórzy z naszych uczniów byli aktorami w tym filmie. Uważam, że pod względem dydaktycznym jest on bardzo dobry i z chęcią byśmy go pokazywali naszym uczniom – mówiła nauczycielka historii z III LO i ZSE w Chełmie. – Niewielu autorów podręczników do historii podejmuje temat zbrodni wołyńskiej. Dlatego chciałabym podziękować autorom.


Chełm 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - wzruszająca historia opowiedziana przez kombatantów

– To piękne, że udało się Państwu reżyserom utrwalić wspomnienia tych, których za chwilę może nie być wśród nas. Za to serdecznie dziękuję – mówił jeden z obecnych na sali.

– To co było pokazane w tym filmie to mini, mini, mini część. Tam się działy dantejskie sceny. Płacz i krzyk było słychać nawet kilkanaście kilometrów dalej. Jako małe dziecko każdego wieczoru wychodziłam i widziałam na niebie łunę - mówiła pochodząca z Kowla krewna jednego z uczestników walk. – Mój brat, który zginął w tych walkach, był uważany za bandytę. Mój ojciec, żołnierz, siedząc na zebraniach słuchał jakiego wychował bandytę. Mam żal, że w wolnej Polsce powstają różne filmy, ale taki film nie może się ukazać. Są to filmy politycznie niepoprawne.

W tym roku mija 70 lat od powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK - jednostki utworzonej w 1944 roku w ramach akcji "Burza" z sił okręgu Wołyń. Jej oddziały operowały głównie na Polesiu Wołyńskim. Miały chronić ludność polską przed UPA. Do rozformowania dywizji doszło po wkroczeniu wojsk radzieckich do Polski. Żołnierze byli rozstrzeliwani i więzieni. Większość trafiła do obozu filtracyjnego NKWD w Skrobowie a stąd została wywieziona do łagrów.

Chełm. 27 Wołyńska Dywizja Piechoty AK - "oberwało się" wydziałowi oświaty UM Chełm
Sporo emocji u Krzysztofa Krzywińskiego - prezesa Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, który współpracował przy realizacji filmu wzbudził fakt, że wydział oświaty chełmskiego magistratu nie poinformował o prapremierze nauczycieli z chełmskich szkół. – Skąd się Państwo dowiedzieli o tym wydarzeniu? – dopytywał. – Nasza współpraca jako stowarzyszenia z wydziałem oświaty jest trudna. Szkoda, że wydział, który wiedział o prapremierze nie poinformował nauczycieli o możliwości przyjścia na projekcję.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto