Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

RED
Darmowe porady prawne
Darmowe porady prawne archiwum/Polska Press
W jakim terminie należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku? - to jedno z pytań na które w tym tygodniu, w ramach darmowych porad prawnych, odpowiedział współpracujący z naszą redakcją adwokat.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokat-lecyk.pl

Na pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

1. Czy kurator społeczny który jest w ciąży i z tego powodu przebywa na zwolnieniu lekarskim może nadal prowadzić nadzory i pobierać z tego tytułu ryczałt (ryczałt nie jest wynagrodzeniem tylko zwrotem poniesionych kosztów)?

Kuratora społecznego powołuje, zawiesza w czynnościach i odwołuje prezes sądu rejonowego na wniosek kierownika zespołu. Prezes sądu rejonowego na wniosek kierownika zespołu zawiesza kuratora społecznego w czynnościach, w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego, do czasu jego prawomocnego rozstrzygnięcia. Zważając na powyższe, wywnioskować można, iż zawieszenie kuratora społecznego w czynnościach nie może nastąpić w sytuacji gdy ten jest na zwolnieniu lekarskim. W takiej sytuacji zainteresowany może:

a) złożyć prośbę o zwolnienie go z powierzonej mu funkcji,
b) pełnić powierzoną mu funkcję pobierając ryczałt za wykonywane przez niego czynności.

UWAGA! W przypadku opisanym w punkcie b) należałoby upewnić się czy zwolnienie lekarskie wystawione zostało ze wskazaniem „2 – może chodzić”. ZUS, po powzięciu wiadomości, że mimo wskazania „1 – musi leżeć”, przebywający na zwolnieniu lekarskim pracownik przeprowadza np. wywiad środowiskowy, ma uprawnienie do kontroli – co może mieć daleko idące konsekwencje. Co więcej uważałbym także w przypadku gdy druk ZUS ZLA ma uczynioną adnotację numer 1. Jak bowiem wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. wydanego w spawie o sygn. akt III AUa 3189/01, adnotacja na zwolnieniu lekarskim o treści: „pacjent może chodzić” nie usprawiedliwia wykonywania pracy przez pracownika, którego taka adnotacja dotyczy. Taki zapis upoważnia go jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszanie się po mieszkaniu, udanie się na zabieg czy kontrolę lekarską. Zatem fakt, że pracownik może chodzić, nie jest tożsamy z możliwością gospodarowania czasem zwolnienia od pracy w sposób dowolny. W trakcie zwolnienia chory może podejmować czynności, które nie przeszkodzą w procesie dochodzenia do zdrowia. Z daleko posuniętej ostrożności radziłbym przedyskutować ten problem z samym pracodawcą oraz z kierownikiem zespołu, który w porozumieniu z kuratorem zawodowym wyznacza zakres zadań kuratora społecznego. Na koniec dodam, iż bardzo ciężko rozstrzygnąć przedstawiony problem jednoznacznie. Skąpa literatura przedmiotu zdaje się sugerować, iż sami zainteresowani oraz przede wszystkim ZUS mają z wyjaśnieniem w/w wątpliwości.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!

2. Nie żyje mój ojciec. Kogo mam informować i ile jest na to czasu, jeśli nie chcę po nim nic dziedziczyć?

Zgodnie z przepisem art. 1012 kodeksu cywilnego, spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w w/w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. UWAGA! Zgodnie z przepisem art. 1020 kodeksu cywilnego, spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Mając na uwadze powyższe, zgodnie z przepisem art. 931 kodeksu cywilnego, jeżeli dziecko spadkodawcy (tutaj Pan) nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. Co to oznacza? Jeśli posiada Pan dzieci, proszę zadbać o to by złożyć do właściwego sądu wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka – celem odrzucenia spadku przypadającego małoletniemu. Jeśli ma Pan pełnoletnie dzieci, mogą one jako osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych odrzucić spadek samodzielnie. Jak to zrobić? Zgodnie z przepisem art. 1018 kodeksu cywilnego, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym. Powodzenia!

PORADY PRAWNE. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA INNE PYTANIA:
-> Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? (odpowiedź)
-> Zaległe należności za obsługę zapomnianego konta bankowego. Co zrobić, gdy trwa już postępowanie komornicze? (odpowiedź)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto